Vágólapra másolva!
Nyugdíjas korú lett az alig takaró, kétrészes fürdőruha. Hatvan éve született meg a híres ruhadarab, amely a kísérleti atomrobbantás helyszínéül szolgáló Bikini nevű korallzátonyról kapta nevét.
Vágólapra másolva!

Louis Réard francia autómérnök a II. világháború alatt vette át a családi csipkeverő üzemet, és unalmában ötlötte ki a kétrészes fürdőruhát, melynek bemutatását egyetlen korabeli manöken sem vállalta. A ruhadarab egyébként egy alig két hónappal korábban bemutatott fürdőruha "továbbfejlesztése" lett. Az előd az Atom nevet viselte, épp a mérete miatt, és a világ legkisebb fürdőruhájaként reklámozták. A bikini bemutatására végül 1946. július 5-én az azóta elsüllyedt, híres párizsi Deligny uszodahajón került sor. A bemutatásra a Casino de Paris sztriptíztáncosnőjét, Micheline Bernardinit sikerült megnyerni. A párizsi újságok ezalatt a Mikronéziában, a Bikini-atollon végrehajtott atombomba-kísérletről cikkeztek. A leleményes feltaláló azt remélte, hogy ha a szigetről nevezi el a merész ruhadarabot, hatvan évvel később már csak az ő "divatbomba"-kísérletére fog emlékezni a világ.

A divathullámra jó néhány évet azért kellett várni. Bár az aprócska fürdőruha azonnal az újságok címlapjára került, a világ teljesen felháborodott, a spanyol, az olasz és a belga hatóságok betiltották annak viselését. Biarritz polgármestere pedig önkormányzati rendeletben tiltotta meg a bikini viselését a strandokon. A kétrészes fürdőruhát igazán elfogadottá Brigitte Bardot tette, aki 1957-ben az első színésznőként bikiniben jelent meg Roger Vadim És Isten megteremté a nőt című filmjében. Egy évvel később Jayne Mansfield már bikiniben pózolt a Life Magazine-ban. Ettől kezdve egymást követték a hollywoodi produkciók, ahol először Marilyn Monroe, Rita Hayworth, majd 1962-ben, Bond-lányként Ursula Andress tűnt fel a köldökmutogató fürdőruhában. Természetesen a bikini is továbbfejlődött az idő előrehaladtával, megjelent a monokini és a tankini, az egyébként is pici ruhadarab pedig egyre apróbbá és apróbbá válik.

A hatvanéves évforduló alkalmából a Lycra felkérte a legnevesebb márkákat és tervezőket, hogy alkossák meg születésnapi modelljüket, amelyeket aztán májustól lehet megvásárolni. Az egyik párizsi nagyáruház pedig fürdőruha-kiállítással emlékezik meg a bikini elmúlt hatvan évéről.