Chilis csoki és társai

Vágólapra másolva!
Csokoládé babérlevéllel ízesítve - nos, ez első hallásra igencsak furcsán, sőt sokkolóan hangzik, ám szakácsunk egy megszállott csokoládémester titkos műhelyében ennél sokkal durvább édességeket kóstolt végig. Utánam a gyomorrontás!
Vágólapra másolva!

Sokaknak már a szeme se rebben, ha azt hallják, hogy valaki paprikából lekvárt készít - de vajon normális-e az az ember, aki az édességbe egyáltalán nem illő fűszerekkel készít csokoládét?

Nos, felkerestem őt, a fiatal cukrászt, akinek a kreativitása és vad ötletei néha már szürreálisak. Izgalommal vártam a találkozót Bilák Imrével, de tudtam, hogy hihetetlen jól sül majd el, hiszen az ízek bátor használata - bármennyire nehezen fogható is fel ép ésszel - rendkívül inspiráló tud lenni.

Bilák Imre műhelyében patikás rend uralkodik, zárt üvegekben sorakoznak a polcon az alapanyagok: a mandula - mindenféle alakzatban feldarabolva -, a mogyoróféleségek, a szezámmag, a pisztácia, a fenyőmag, a dió, a mazsolák, a datolya, a kávé és a kókusz.

A fűszerpolcon sorban állnak a klasszikus édességekhez is használatos fűszerek: a fahéj, a kardamom, a csillagánizs, a szegfűszeg, a vanília, a mézessüti keverék, illetve a szerecsendió virág, és ott vannak az érdekességek is: a rozmaring, a rózsa- és a feketebors, a babérlevél, a citromfű, a galanga, valamint a curry. Üvegcsékben látni a balzsam-, málna- és fehérboreceteket, a rózsa- és narancsvizet, a zöldtormakrémet, a hűtőben pedig gorgonzola sajtot, marcipánt, ajókagyűrűt és fokhagymát - ezek mind-mind a csokiőrület kellékei.

Hamar megtaláljuk a közös témát, s mivel mindkettőnk szerelmes a fűszerekbe, hát ezen a vonalunk indulunk el. Egy nagy tálcát pakol elém, tele fehércsokival bevont, sipka alakú bonbonféleséggel. Arra kér, kóstoljam meg őket, de nem árulja el, miből készültek.

Nos, nem kell nagyon kérlelnie, én aztán vevő vagyok a meglepetés-ízekre. A roppanós külső borítás selymesen krémes belső tölteléket ölelt át. Az íz csak pár másodperccel később éri el ízlelőbimbóimat: és ez nem más, mint a penészes gorgonzola sajt aromája. Na, ez nem semmi találmány!

Forrás: Kaldeneker György receptjei

Nézd meg a csokikról készült galériánkat!

Fokhagymapite és rozmaringos csokoládéleves

Ezek után szárnyalni kezd a fantáziánk, őrültebbnél őrültebb ötletek jönnek elő mindkettőnk fejéből. Fokhagyma! Én már hallottam arról, hogy ha a fokhagymát tejszínben kifőzik, elveszíti a szagát, és utána elkészíthető pitének. Ez az ötlet megragadja az ifjú mestert, és máris készíti a próbafalatokat.

Az ajókagyűrű, a peszto, a bazsalikom mind-mind kipróbálásra kerül - az utóbbit igazán jól lehet édességekhez használni, főleg, ha citromfűvel, pisztáciával, marcipánnal és kevéske mandulalikőrrel elegyítjük. Már látom is előre a szilveszteri menüben: rozmaringos csokoládéleves.

A Francia Akadémia 1687-ben kiadott legoptimálisabb csokireceptje:

  • 1 font pörkölt kakaóbab
  • 1 font cukor
  • 1 drachma fahéj
  • 2 drachma vanília

Minek kell fűszeres csoki?

A fűszeres csoki nem mai találmány: egy Debauve nevű gyógyszerész már régebben is készített fűszerekkel kevert gyógycsokoládét. Sovány és vézna embereknek erősítő csokit, idegeseknek narancsvirággal ízesítettet, míg a fáradt embereknek ámbrával készített csokoládét adott. És hogy minek készítsünk fűszeres csokit? Hogy kalandvágyunk kielégüljön és valami igazán különlegessel lepjük meg azokat, akik arra érdemesek. Ám figyelem, nem könnyű feladat: a fűszeres csokoládékat csak az igazán bevállalósoknak és csokiőrülteknek ajánljuk.