Megszületett - és most...?

Vágólapra másolva!
"Sose aludj a gyerekeddel a kanapén" - ezt az intelmet is tartalmazza az az új angol, kötelezően bevezetett irányelv, amelyre a brit egészségügyi szervezet közel hétmillió fontot költ. A kezdő anyákat felkészítő, hasonló program itthon nem lesz: az ilyen kijelentéseket illetően ahány szervezet, annyiféle álláspont.
Vágólapra másolva!

"Egy agyongyötört, csapzott anyuka belép a cukrászdába. Az egyik gyerek a babakocsiban, a másik a kocsit fogva lépdel, a harmadik körülöttük rohangászik. Eladó: "Mit tetszik kérni?" Anyuka: "Három, egygombócos fagyit." Eladó: "Milyenek legyenek?" Anyuka: "Egyforma színűek és egyforma nagyságúak."" - ezt a viccet Kosárfonó tette fel az [origo] fórumába, ahol arról folyik a vita, hogy vajon miként lehet kibírni nagyobb baj nélkül és ép ésszel három kisgyerekkel.

Egy újszülött mindig nagy kihívás a család számára, pláne, ha ő az első - és ilyenkor minden segítség és jó tanács jól jön. De nem mindegy, ki, mikor és mit tanácsol - sokszor nagyobb gondot tudnak okozni az egymásnak ellentmondó vagy néhol hiányos információk, mintha egy anya saját maga tapasztalná ki a neki legmegfelelőbb életmódot és rutint. Ahogy Csetneki Julianna szülésznő fogalmazott: "Nincs alapvető igazság! Egy szervezet akkor jár jól, ha magára az anyára bízza a dolgokat, hogy ő és a baba is minél kiegyensúlyozottabb és nyugodtabb legyen."

Magyarországon az orvosi, a védőnői és a szülésznői "társadalom" egymás mellett működik, utóbbi kettő között az együttműködés talán nagyobb, de ezt sokszor a helyi viszonyok is meghatározzák. Az, hogy mit hall tehát egy frissen szült anya tanácsként, attól függ, ki mondja éppen az intelmeket és a tippeket.

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) például a csecsemők kizárólagos szoptatását féléves korig ajánlja (majd egyéves korig fő táplálékként az anyatejet; a gyermekek szoptatása a WHO szerint két éves korig vagy azon túl is javasolt). A La Leche Liga szerint - éppúgy, ahogy az a világ nagyobbik részén szokás - az édesanyáknak az igény szerint szoptatás a javasolt, ami azt jelenti, hogy az anya mindig a mellre teszi a gyermeket, amikor az jelzi a szopás iránti igényét. "Mi viszont azt mondjuk, hogy ezt mindig az anya és a gyerek egyéni helyzete dönti el. Az ilyen "szabályok" csak bizonyos kereteken belül alkalmazhatók" - mondta Csősz Katalin, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozási Kamara (Meszk) országos védőnői tagozatvezetője.

Egy dudás, egy csárdában

Nem így Nagy-Britanniában. A brit állami egészségügyi szervezet, a National Health Services (NHS) egy alintézete, a National Institute for Health and Clinical Excellence (Nice) júliusban egy olyan "nemzeti standard" programmal rukkolt elő, amely minden frissensült anyának személyre szabott segítséget akar biztosítani. És nem elég, hogy a szervezet ajánlja bizonyos információk átadását a kórházak, rendelőintézetek és a védőnői szolgálatok számára: a brit kormány Angliában és Wales-ben egyenesen kötelezővé tette az NHS-direktívák alkalmazását, mert - ahogy Rona McCandlish, a direktívát kidolgozó csoport elnöke mondta - "az anya, a gyerek és a család a legnagyobb odafigyelést érdemli egy születés után".

Amennyiben az intézkedéseket az angol és wales-i kórházak, illetve szolgálatok nem vezetik be, akkor lecsúsznak azokon a minőségi listákon, amelyeket az NHS rendszeresen és nyilvánosan ad ki. (Angliában nagy hagyománya van a mindenki számára hozzáférhető minősítő listáknak, valamennyi szervezet jól felfogott érdeke, hogy ezeken előkelő helyen szerepeljen.)

Az NHS legfontosabb intelmei:

- A szülők sose aludjanak el egy széken vagy egy kanapén a gyerekükkel;
- Nem tanácsolt a gyerekkel egy ágyban aludni annak 11 hetes koráig;
- A szülést követő 24 órán belül az anyáknak lehetőséget kell adni, hogy az élményről egy egészségügyi dolgozóval beszéljenek;
- A szülést követő két héten belül az anyáknak fel kell hívni a figyelmét a szexuális élet újrakezdésére, és informálódni kell arról is, hogy van-e esetleg szülés utáni depressziójuk;
- A gyerekek maximum négy- öthetes koráig az egészségügyi dolgozóknak ellenőrizniük kell a babák hallását.


Az elképzelés szerint a friss anyák a saját, személyes elképzeléseik alapján "vészelhetik át" a terhességet, valamint a baba megszületése utáni közvetlen heteket-hónapokat, miközben folyamatos és nagyon részletes információkat kapnak arról, hogy mit várhatnak el a védőnőtől vagy a gyerekorvostól. Minden angol és wales-i anya joga ezentúl, hogy a gyerek világrajövetele utáni nyolc hétben, akár ötször is meglátogassa őket egy egészségügyi dolgozó - azok pedig, akik úgy érzik, hogy több támogatásra van szükségük, egyéni "elbánásban" is részesülhetnek.