Szerintem ne menj sehova

Vágólapra másolva!
Az amerikaiak fele azt állítja: a gyerekük vagy a partnerük miatt nem mennek le az edzőterembe, mert szerintük a családtagok nem vennék jó néven, ha kétszer egy héten 30 percet ott töltenének. Nyomasztó társadalmi elvárások, vagy csak kifogások?
Vágólapra másolva!

"Este 6-kor végzek, utána gyakran én vásárolok be, így fél 8 lesz, mire hazaérek - a feleségem így is sokszor szóvá teszi, hogy alig töltünk együtt időt. De egyébként, addigra annyira fáradt vagyok már, hogy semmi se tudna rávenni a súlyemelgetésre" - mondja a 33 éves Péter, aki egy budapesti multicégnél dolgozik ügyintézőként. Hogy miért nem megy reggel az edzőterembe? "Mert reggel minden perc számít, amivel tovább tudok aludni" - mondja.

Egy nagyon tipikus hozzáállással van dolgunk: többről szól ez a mondat, mint gondolnánk. Az amerikai International Health, Racquet & Sportsclub Association (IHRSA) egy friss kutatása szerint a barátaink és a családunk - sokszor tudattalan - lebeszélő képessége is az oka annak, ha nem megyünk le egy órát sportolni kétszer egy héten.

"Kis családunk sokkal jobban hozzájárul korunk "coach-potato" kultúrájához, mint ahogy azt gondolnánk" - írta Jacqueline Stenson, az MSN egy cikkében. Az amerikai megkérdezettek 48 százaléka ugyanis nemmel válaszolt arra, hogy a partnerük szeretné-e, ha lemennének a fitneszterembe; 51 százalékuk pedig szintén a nemet ikszelte be arra a kérdésre, hogy vajon a gyerekük szeretné-e, ha rendszeresen mozogni járnának.

A gyerek, a főzés, a család...

Bár az amerikai válaszadók 91 százaléka egyetértett azzal, hogy a testmozgás egy fitneszteremben alapvetően egészséges, mégis csak 18 százalékuk iratkozott be valahová. Hiába tudja tehát mindenki - és nincs ez másként Magyarországon sem -, hogy a sport jó a szervezetnek, mégis csak nagyon kevesen járnak el edzeni. De vajon, miért nem tudjuk rávenni magunkat a mozgásra? "Mi az, ami megállít bennünket? Milyen körülménynek kellene megváltoznia ahhoz, hogy az emberek napi rutinjának természetes része legyen a testmozgás?" - kérdezi John McCarthy, az IHRSA igazgatója.

Látni, hogy az emberek miért nem veszik rá magukat a sportolásra, az első lépése annak, hogy változzon a kultúra. "Muszáj megértenünk azokat a gátakat, amelyek eltántorítják az embereket a sportolástól azért, hogy kezelni tudjuk azt az egészségügyi krízist, amely felé az országunk halad, és hogy elmozduljunk az "üldögélő" életmód felől egy aktívabb életmód felé" - véli McCarthy, Amerikára célozva.

Nem meglepő módon, az "akadályozó tényezők" között első helyen az időhiány áll. Az amerikai válaszadók 42 százaléka úgy látja, hogy heti kétszeri, az edzőteremben való félórás mozgás "bezavarna" az egyéb programjaiba (a válaszadóknak csak 34 százaléka állította, hogy nem).

Meglepő viszont, hogy a megkérdezettek fele azt állította: a feleségük, férjük (vagy partnerük) nem szeretné, ha lejárnának a fitneszklubba kétszer egy héten, 30 percre, és csak 34 százalékuk állította, hogy a partnerük örömmel venné ezt. Még rosszabb az arány azok között, akiknek már van gyerekük: a válaszadóknak szintén a fele, kifejezetten a gyerekre fogta a dolgot, és azt mondta, a kicsik nem szeretnék, ha az anyjuk kétszer egy héten, fél órát az edzőteremben töltene, és csak 19 százalék állította, hogy nem lenne ezzel semmi gond.

És még lehet fokozni: a megkérdezetteknek csak 40 százaléka gondolja úgy, hogy az orvosuk kifejezetten tanácsolna egy heti kétszeri, 30 perces mozgást. "Rettenetesen meglepő, hogy miközben a fizikai aktivitás alapvetően fontos a jó egészséghez, az emberek nagy része még csak nem is gondolja, hogy az orvosuk szerint el kellene menniük sportolni, és mindössze az amerikaiaknak csak egy kis része érzi úgy: a családjuk támogatja őket az edzőterembe járásban" - kommentálta az eredményeket McCarthy.



A sport nem drága!

Ahhoz, hogy valaki megmozgassa az izmait, nem kell drága edzőcipő vagy tornaruha, elég, ha kimegy a Margitszigetre vagy a Városligetbe, és fut egy kört. Az úszás sem a legdrágább sportok közé tartozik, bár erre már kell egy kicsit áldozni: egy uszodabelépő 800-1200 forint körül mozog.
A fitneszklubokban teljesen változó, hogy mennyit kell fizetni, de egy átlagos helyen meg lehet úszni 1000 forint körül alkalmanként.
A gyerekek edzése általában kevesebbe kerül, mint a felnőtteké, és a legtöbb helyen havidíjat kell fizetni, ami nem több néhány ezer forintnál.