Kémanyuk és kémapuk

Vágólapra másolva!
GPS, nyomkövető mobiltelefon, drótnélküli figyelő kamera, ruhába épített lokátorchip: ezek mind azok az eszközök, amelyekkel a szülők már "lekövethetik" a tinédzser gyerekeik mindennapi lépéseit. Amerikai őrület.
Vágólapra másolva!

Lehetne akár egy old school James Bond-film elmaradhatatlan jelenete is - Q bemutatja a legújabb kütyüket a 007-esnek -, ám most, 2006-ban a GPS, a nyomkövető mobiltelefon, a drótnélküli figyelő kamera vagy a ruhába épített lokátorchip mind-mind egy aggódó szülő "felszerelése" lehet. Legalábbis Amerikában, ahol egyre gyakoribb, hogy az iskolai erőszaktól, a tinédzser-öngyilkosságoktól vagy csak úgy az "élettől" félő szülők a naplóolvasás, a szobában kutakodás és telefonlehallgatás helyett különféle elektromos készülékekkel "tartják szemmel" a gyerekeiket. Ezekkel a szerkezetekkel nyomon követhető, hogy a fiatalok merre járnak, hogyan vezetnek vagy akár hogy mit vesznek maguknak ebédre - jelent meg a The Press Enterprise (PE) weboldalon.

Bár az efféle technikai eszközökhöz sokszor hivatalos engedélyre lenne szükség, mégis, szinte bárki hozzájuk juthat a külön az erre az "iparágra" specializálódott, USA-beli boltokban vagy az interneten. "A szülők arra használják ezeket a cuccokat, hogy megbizonyosodjanak: a lányuk nem szexel" - mondta például egy "kémbolt" San Franciscó-i tulajdonosa, Jason Woodwide a PE-nek.

A lap által megkérdezett szülők azt állítják: a technológia csak egy újabb, 21. századi eszköz a kezükben. "Egyre elfoglaltabbak vagyunk, a gyerekek pedig borzasztó gyorsan belekeveredhetnek valamibe" - nyilatkozta Andrea Barnes, egy amerikai kisvárosi szülő, aki bevallotta: használt már olyan gyorstesztet, amivel megbizonyosodhatott afelől, hogy vajon a gyerekei szívtak-e marihuánát.

Barnes figyelmeztette a gyerekeit: a tesztelés szúrópróbaszerűen bármikor várható - nyilatkozta a lapnak, hozzátéve: amikor a teszt pozitív lett, az anya különféle büntetéseket szabott ki. Szerinte a szülő felelőssége, hogy megvédje a gyerekét, ha kell, "akár a magánéletébe is beavatkozva". Egy újabb lépcsőfok volt, amikor az anya a marihuána mellett a középső fiánál, a 15 éves Dannél már a kokain- és az ecstasyfogyasztást is letesztelte.

"Többször kínáltak fűvel, de mindig elutasítottam. A tudat, hogy ha elfogadom, esetleg kiderülhet és büntetést kapok, sokáig visszatartott" - mondta a PE-nek Dan. - "Pár év után azonban eljutottam arra a pontra, hogy az egész nem érdekelt."

Folyamatos figyelem

Az olyan szülőknek, akik még nem tudják elég flottul kezelni a számítógépet, szemfüles informatikusok kitaláltak már egy olyan szoftvert, amely például kiszűr bizonyos szavakat a chaten, olyanokat például, hogy "találkozzunk". Amerikában több iskola is alkalmazza ezt a programot - írja a PE. Léteznek egyéb szoftverek is, amelyek például abban segítenek, hogy a szülő folyamatosan figyelhesse a gyerekét az interneten és ellenőrizhesse, az a szabadidejében merre jár, mit ebédel vagy kivel találkozik.

Lori Rich amerikai háztartásbeli mindenféle bűntudat nélkül kémkedik gyerekei után - hoz egy másik példát a lap. A fia nyolcéves volt, amikor ellenőrizni kezdte, és 13 éves korától - amikor Jason megkapta az első számítógépét -, már folyamatosan figyelte a számítógépét. Az anya döntötte el, hogy kitől kaphat a fia levelet, és 18 éves koráig rendszeresen nézte, hogy milyen oldalakat látogat a gyerek.

Azt Jason MySpace oldaláról tudta meg, hogy a fia - mint minden normális tinédzser - titokban házibulit rendezett. "Ki tudja, mi mindent csinált volna még, ha nem tettem volna meg ezeket a lépéseket" - nyilatkozta Rich felháborodottam a PE-nek.

A 21 éves egyetemista Jason, aki most egyedül él, nem akart nyilatkozni a lapnak. Rich figyelme pedig a kislánya felé fordult, akinek például tilos chatroomokba - internetes beszélgetőszobákba - belépnie, és nem használhat online levelezőoldalakat sem.