Belehalni az egészségbe

Vágólapra másolva!
Meglepő, de az egészséges étkezés betegessé válhat: vannak, akik kizárólag magvakat vagy nyers zöldségeket hajlandóak enni, miközben meggyőződésük, hogy ezzel a legjobbat adják a testüknek. Pedig esetükben sokkal inkább az orthorexia nevű táplálkozási zavarról van szó.
Vágólapra másolva!

"Nem is tudom, mikor voltam utoljára étteremben" - mondja Janet Hackney a Guardiannak adott interjúban. - "Talán öt éve, az édesanyám hetvenedik születésnapján. De akkor is csak oda voltam hajlandó elmenni, ahol ismert a tulajdonos, és úgy készítette el az ételeket, ahogyan kértem, és csak olyan alapanyagokat használt fel, amelyeket mondtam neki."

Hackney ételekkel kapcsolatos mániája közel három évtizede tart: nagyon megválogatja, mit eszik, és azt is csak meghatározott módokon hajlandó elkészíteni. Korábban anorexiát diagnosztizáltak nála, pedig soha nem az volt a célja, hogy minél vékonyabb legyen. "Sokkal inkább az egészség lebegett a szemem előtt" - állítja. - "Egészséges, tápláló és tiszta ételeket akartam a testemnek adni."

Janet Hackney egy orthorexia nervosa nevű betegségben szenved. Ezt a kifejezést dr. Steven Bratman alkotta meg, 1997-ben, a görög 'ortho' (helyes) és az 'orexis' (étvágy) szavakból, azért, hogy leírjon egy tünetegyüttest: az egészséges, helyes étkezéshez való beteges ragaszkodást. Bratman szerint ez azokra az emberekre vonatkozik, akik megszállottjai az egészséges étkezésnek, a mennyiség helyett az ételek minőségére helyezik a hangsúlyt. Ők úgy alakítják, finomítják a diétákat, hogy az megfeleljen a saját elképzeléseiknek arról, mely ételek "tiszták" és "táplálóak". Ez kimerülhet abban, hogy valaki nem eszik olyan ételeket, amelyben mesterséges anyagok, tartósítószerek vagy adalékok vannak - de olyan extrém esetek is léteznek, amikor valaki csak gyümölcsöt, nyers biozöldségeket, vagy kizárólag sárga színű ételeket fogyaszt.

Janet alig tízéves volt, amikor elkezdett foglalkozni az egészséges táplálkozással: először csak azokat a köztudottan egészségtelen ételeket száműzte, mint a csoki vagy a chips. Aztán nem evett többé zsírt, majd szénhidrátokat - az étrendje ebben az időszakban nagyjából csak csirke- és pulykahúsból, zsírszegény joghurtból és sovány sajtokból állt. "Újra el kellett kezdenem némi vajat fogyasztani, hogy felszedjek pár kilót" - mondja. - "De képtelen vagyok elviselni, hogy a hűtőmben legyen, ezért anyám hoz át kicsi adagokat, amelyeket alaposan eldugok. Egyszerűen undorít."