A mellrák nem válogat

Vágólapra másolva!
Az elmúlt években egymás után derült ki a harmincas éveikben járó hírességekről - például Kylie Minouge énekesnőről -, hogy mellrákban szenvednek. Ettől a nők kissé összezavarodtak: tulajdonképpen az idősebb vagy a fiatalabb generációt veszélyezteti inkább az emlőrák?
Vágólapra másolva!

Egy nemrég készült brit felmérésből (amelyben mintegy 2300-an vettek részt) kiderült: a megkérdezett nők 77% százaléka szerint a 70 éven aluliak sokkal inkább ki vannak téve a mellrák veszélyeinek, mint az idősebbek. A válaszadók mintegy harmada úgy gondolta, hogy az ötven éven aluliak azok, akik a legveszélyeztetettebbek.

Ezzel ellentétben a brit Rákkutató Intézet szerint mellrákos megbetegedést nagy részben azoknál diagnosztizáltak, akik már elmúltak ötven évesek. "Amíg egy nő eléri a negyvenéves korát, egy a kétszázhoz az esélye, hogy mellrákos lesz, az ötvenévesek körében ennek az esélye már egy az ötvenhez, a hetven éven felüliek között pedig minden tizenegyedik nőnél kialakulhat ez a betegség. De a nők egyszerűen nem érzékelik ezt az összefüggést" - mondta a BBC News-nak Dr. Lesley Walker.

Walker szerint a felmérés is a "Kylie-effektusnak" elnevezett hatás létezését támasztja alá. "A hírességek mellrákos megbetegedése komoly publicitást kap, rengeteget írnak róla a magazinok, különösen azok, amelyek a fiatal nőknek szólnak. Ez egyrészt nagyon jó dolog, hiszen felhívja a figyelmet a mellrák veszélyeire, és arra ösztönzi a nőket, hogy minél jobban figyeljenek oda saját magukra" - mondta Walker, majd hozzátette: "ez azonban a kelleténél nagyobb riadalmat is okozhat a nők körében, hiszen a fiatalok közül egyre többen rettegnek attól, hogy mellrákosak lesznek."

"Másrészt viszont az idősebbek egyre kevésbé vesznek erről tudomást, és nem mennek el azokra a vizsgálatokra, amelyek segítségével még a korai stádiumban kiszűrhető lenne a betegség, egyszerűen azért, mert úgy gondolják, őket már nem érintik ugyanazok a veszélyek" - nyilatkozta Walker.

Nem Kylie Minogue volt az egyetlen híresség, akit mellrákkal kezeltek. Anastaciánál akkor diagnosztizálták a betegséget, amikor 29 éves volt. Mellrákban szenvedett Sheryl Crow, Olivia Newton-John és Melissa Etheridge énekesnő, valamint Cynthia Nixon amerikai színésznő, a Szex és New York című sorozat egyik főszereplője - egyikőjük sem volt még ötven éves, amikor kiderült a betegségük. Andre Agassi amerikai teniszező édesanyja és nővére egyarátn mellrákos volt. Madonna amerikai énekesnő édesanyja harmincévesen halt bele a betegségbe, Paul McCartney angol zenész pedig az édesanyját és az első feleségét, Lindát is a mellrák miatt veszítette el.



A brit kutatók szerint a mellrák elleni küzdelemnek kortól függetlennek kellene lennie, és minden korosztálynak tisztában kell lennie a veszélyekkel. "A mellrák korai stádiumában nagyon jól kezelhető. Ezért senkinek nem kellene a kelleténél jobban megijednie, inkább arra lenne szükség, hogy odafigyeljenek magukra, és ne hanyagolják el a testüket" - nyilatkozta a BBC News-nak Dr. Sarah Rowlings.