Veszélyes munkahelyek

Vágólapra másolva!
Nem a munkahelyi mosdók a legszennyezettebbek: az íróasztalokon és a telefonokon sokkal több kórokozót, baktériumot találhatunk - ezeket ugyanis sokkal ritkábban takarítják, mint a vécéket.
Vágólapra másolva!

Egy átlagos irodai íróasztal több százszor annyi baktériumot és kórokozót tartalmaz, mint egy munkahelyi vécéülőke - derült ki az Arizonai Egyetem kutatásából. A telefonok, a billentyűzetek és az egerek hasonló "tenyésztelepek" a betegségeket okozó mikroorganizmusok számára.

"A munkahelyi vécéülőkék egy négyzetcentiméterén nagyjából 49 kórokozót találhatunk, míg az íróasztalokon ez a szám több ezer is lehet" - mondta a CNN-nek Dr. Charles Gerba, a kutatás egyik vezetője. "A telefonok a legrosszabbak: volt olyan készülék, amely egy-egy négyzetcentiméterén 25 ezer betegséget okozó baktérium és vírus hemzsegett."

Ezeken a tárgyakon azért szaporodhatnak el a kórokozók, mert az emberek gyakran megérintik őket, ráadásul a tüsszögéssel vagy köhögéssel levegőbe kerülő baktériumok három napig is képesek megélni az irodákban.

"A toaletteket, mosdókat jó esetben naponta egyszer, de nem ritkán többször is lemossák, megtisztítják és fertőtlenítik" - mondta Gerba. "Az íróasztalokat viszont csak elvétve takarítják le. Ezért vegyük kézbe mi az irányítást, és időnként töröljük át az asztalt, a telefont valamilyen antibakteriális tisztítószerrel, vagy eldobható törlőkendővel."

Az orvosok szerint a betegségek megelőzésének egyik legjobb módszere, ha rendszeresen megmossuk a kezünket. "Mossunk kezet minden alkalommal, amikor csak eszünkbe jut" - tanácsolja Roslyn Stone, az Amerikai Betegségmegelőző Központ egyik, a munkahelyi fertőzésekért felelős vezetője. "A meleg víz és a szappan sokkal jótékonyabb hatású, mint ahogyan azt sokan gondolják. A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha legalább húsz másodpercig mossuk a kezünket."

Stone szerint az is fontos, hogy betegen ne menjünk dolgozni, mert könnyen megfertőzhetjük a többieket is, sőt, lelassíthatjuk a szervezetünk gyógyulási folyamatait is.