Tégy a téli depresszió ellen!

Vágólapra másolva!
A tél a lehangoltság időszaka is egyben - semmihez nincs kedvünk, fogytán az energiánk, fáradtak vagyunk és enerváltak. A rossz hangulat időnként komoly depresszióba csaphat át - pedig a rosszkedv ellen tenni egyszerűbb, mint gondolnánk.
Vágólapra másolva!

A téli depresszió, vagy a hidegebb idővel összefüggő rosszkedv mindenki számára ismerős fogalom: van, aki minden télen szenved tőle, de még a legegészségesebb emberek is rosszabbul érezhetik magukat, mint tavasszal vagy nyáron: kutatások szerint minden egyszer megtapasztalja a téli depressziót legalább egyszer az életében, minden ötödiknél pedig komoly panaszokat okoz.

Ilyenkor kevés az energiánk, könnyebben megbetegszünk, nehéz minket felvidítani, és sokkal negatívabban látjuk az életünket, mint az év más időszakaiban. Bár a legtöbbünknél a téli depresszió elmúlik, amikor beköszönt a melegebb idő, de van olyan is, aki "továbbfejleszti" magában a betegséget, és egyre komolyabb panaszokkal (pl. bipoláris depresszióval kell megküzdenie.

Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Fényterápia
A téli depressziót tanulmányozó tudósok egyöntetű véleménye szerint a téli depresszió és lehangoltság egyik fő oka a természetes fény hiánya - ettől felborulhat a szervezetünk hormonháztartása, nehezebben alszunk el, és nem tudjuk kipihenni magunkat. A megoldás meglehetősen egyszerű: töltsünk minél több időt jól megvilágított, fényes szobákban, és annyiszor menjünk ki a szabad levegőre, ahányszor csak lehetőségünk van rá. Már napi fél óra séta, vagy egy-két hetente pár perc szoláriumozás is komoly eredményekhez vezethet.

Mozgás, mozgás, mozgás
Bármilyen fizikai aktivitás - torna, úszás, tánc, de még a takarítás is - segíthet abban, hogy jobb legyen a hangulatunk. A rendszeres mozgás ráadásul összességében segít az egészség megőrzésében, így nem leszünk olyan fogékonyak a különböző betegségekre sem.

Ételek a lehangoltság ellen
A téli időszakban is fontos, hogy odafigyeljünk arra, mit eszünk, és tervezzük meg előre a napi étkezéseket - azért is, mert ilyenkor hajlamosabbak vagyunk több kalóriát elfogyasztani és gyakrabban nyúlunk olyan "kényelmi" ételekhez (csoki, sütemények, chipsek stb.), amelyek egyáltalán nem tesznek jót sem az alakunknak, sem a lelkünknek. És hiába várunk tőlük vigaszt, a hirtelen jött feldobottság-érzés után ugyanolyan gyorsan zuhanunk vissza a depresszióba.

Az aromaterápiás olajokat is felhasználhatjuk, hogy jobb kedvre derítsük magunkat: cseppentsünk egy zsebkendőre az olajból, és szagolgassuk napközben. A jázmin és a bergamott felvidít, míg a levendula nyugtató hatású.


Együnk minél több zöldséget, gyümölcsöt és teljes értékű táplálékot! Próbáljuk meg csökkenteni a koffein- és alkoholbevitelt, és kerüljük a cukros ételeket. Szedjünk jó minőségű multivitamint - a téli depresszió tüneteit tovább ronthatja a B-vitamin és a magnéziumhiány.