Az esélyek éve

Vágólapra másolva!
Szerte a világban találkozhatunk a diszkrimináció okozta emberi szenvedéssel, amellyel szemben évtizedek folytat elkeseredett harcot számos civil szervezet. Néhány nemzetközi példából azonban kiderül: mindez nem hiábavaló.
Vágólapra másolva!

2007-et az "Esélyegyenlőség mindenki számára" európai évének nyilvánította tavaly az Európai Parlament (EP) és az Európai Tanács. Az európai év célja, hogy felhívja a figyelmet a mindenkit megillető diszkriminációmentességre, az egyenlő esélyek érvényesítésére, illetve hogy rávilágítson arra, milyen előnyöket jelent a sokszínűség az európai társadalmak számára.

Az Európai Parlament Nőjogok és Esélyegyenlőség Bizottsága összesen 68 tagot számlál, elnöke a szlovák Anna Záborská, a négy alelnök egyike pedig Gurmai Zita. A tagok között találhatjuk Járóka Líviát, aki tavaly az Európai Unióban élő roma nők helyzetéről készített jelentést.

2006. január 17-én fogadta el az EP az osztrák Christina Prets saját kezdeményezésű jelentését, amely a nő- és gyerekkereskedelem megakadályozásának lehetőségeivel foglalkozik. Mivel a világon az emberkereskedelem áldozatainak négyötöde nő és mintegy fele fiatalkorú, az Európai Unió területén pedig évente több mint 100 ezer nőt adnak-vesznek az emberkereskedők, kiemelkedő jelentőségű a kérdés.

A portugál Edite Estrela saját kezdeményezésű, az EP által 2006. január 19-én elfogadott jelentése a lisszaboni stratégia tükrében vizsgálta a nők jogait. A stratégia arra épül, hogy idővel a nők teljes mértékben szerepet vállalhassanak az élet minden területén. A jelentés szerint a kitűzött cél - 2010-re az EU-ban el kellene érni a nők 60, illetve 57 százalékos foglalkoztatását - egyre inkább elérhetetlennek tűnik. Bár 2003-ra már sikerült 55,1 százalékos foglalkoztatottságot elérni, azóta a folyamat lelassult.

Nagy előrelépést jelentett, hogy 2006. március 14-én az EP elfogadta az Európai Bizottság javaslatát a nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó uniós intézmény felállításáról (European Institute for Gender Equality). Egy hasonló intézet felállításának ötlete már 1995-ben is felvetődött, az első hivatalos javaslatot pedig a svéd esélyegyenlőségi miniszter tette 1999-ben. Végül az Európai Bizottság 2005. március 8-án, a nemzetközi nőnapon tett javaslatot a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (NKEEI) felállítására.

Az intézet küldetése, hogy európai szinten konferenciákat, kampányokat, üléseket szervezzen az érdekelt felekkel és támogassa ezeket, elősegítve a nemek közötti egyenlőség tudatosítását. Az intézet nyitott az EU-n kívüli országok részvételére is, amennyiben azok elfogadják és alkalmazzák a nemek közötti egyenlőségre vonatkozó uniós jogszabályokat. Az intézet 15 munkatárssal kezdi meg működését 2007-ben. Költségvetése a 2007-2013 közötti időszakra összesen 52,5 millió euró lesz.

A nőjogok és esélyegyenlőség bizottságának hatáskörébe tartozik
- a nők jogainak meghatározása, támogatása és védelme az unióban és a kapcsolódó közösségi intézkedésekben,
- a nők jogainak előmozdítása harmadik országokban,
- az esélyegyenlőségi politika, beleértve a férfiak és nők munkaerő-piaci esélyegyenlőségét és az egyenlő munkahelyi bánásmódot,
- a nemen alapuló megkülönböztetés valamennyi formájának megszüntetése,
- a nemek közötti esélyegyenlőség alapelvének megvalósítása és továbbfejlesztése valamennyi politika területén,
- a nők jogait érintő nemzetközi megállapodások és egyezmények nyomon követése és végrehajtása,
- nőket érintő tájékoztatáspolitika.

Nők a politikában

Az Európai Parlamentben jelenleg 30 százalékos a nők aránya, azaz 238 nő ül az EP frakciónak soraiban. A magyar képviselők között ennél magasabb az arány, eléri a 38 százalékot. A legtöbb nő, azaz 19-ből 10 a svéd képviselők között van, a sereghajtók között pedig ott vannak a csehek 21, az olaszok 18 és a lengyelek 13 százalékkal. A ciprusi és a máltai EP képviselők között egyetlen nő sincs.

Az Anna Záborská által jegyzett jelentés arra kéri a képviselőcsoportokat és az EP frakcióit, hogy mozdítsák elő a nők részvételét a közéletben és indítsanak több nőt a választásokon.

Az új osztrák koalíciós (néppárti és szociáldemokrata) kormány megalakításakor az eddiginél jóval erőteljesebben előtérbe kerültek a nők. A nők politikai sikereit tekintve korábban is joggal tekinthettünk példaként Ausztriára, az új kormány összetétele azonban - függetlenül a politikai kritikáktól - ebben a tekintetben csúcsot dönt. Az új kabinet (20 kormánytag, köztük 6 államtitkár) 40 százaléka nő, ami magasabb arányszám, mint a nők képviselete a parlamentben. A női politikusok sikere ellenére az osztrák lapok és a szakértők kiemelik, hogy még sok a tennivaló a nemek egyenlősége tekintetében, különösen ami a jövedelem-hátrányt illeti: a férfi és a női keresetek között még mindig 32,9 százalék a különbség a férfiak javára. Míg a férfiak átlagban havonta több mint kétezer eurót keresnek, a nők csupán 1300 eurót.

Más a mérce
Az Európai Unió tagországaiban még mindig jelentős a különbség a férfiak és a nők fizetése között: az eltérés átlagosan 15 százalékot tesz ki a 27 tagországban. Nem mérik azonos mércével a férfiakat és a nőket akkor sem, ha egy-egy fontosabb pozíció betöltéséről van szó: a vállalatvezetők 32 százaléka nő, 10 százalékot tesz ki az igazgatósági tagok aránya, és mindössze 3 százalékra tehető a női irányítás a jelentősebb nagyvállalatoknál.
A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) elemzése is kiemeli: miközben világszerte emelkedik a női munkavállalók száma növekszik körükben a munkanélküliség is. A férfiak és nők között nemcsak a béreket és a státuszt tekintve vannak nagy különbségek, hanem a foglalkoztatási ágazatot és a képzettséget tekintve is. Ezért van az, hogy a munkavállalók körében tapasztalt szegénység inkább a nőket sújtja.
A női foglalkoztatás globális irányzatairól szóló korábbi jelentés (2004) becslései szerint a világ dolgozó szegényeinek 60 százalékát a nők teszik ki. A dolgozó szegények azok az emberek, akik bár dolgoznak, nem keresnek annyit, hogy képesek legyenek magukat és családjaikat a napi 1 dollár/fő jövedelmi szint fölé emelni. A jelenlegi ILO-tanulmány szerint "nincs okunk azt hinni, hogy ez a helyzet a közelmúltban változott, illetve, hogy a közeljövőben változni fog".
(Forrás: MTI)