Kismamák vándorlása

Vágólapra másolva!
Az idén áprilisban szülő kismamákon az átlagosnál is nagyobb a teher: a szülészetek bezárása miatt, sokaknak elképzelése sincs arról, ki, hol és mennyiért vágja majd el a köldökzsinórt. Maguk az orvosok sincsenek könnyű helyzetben: van akinek még nem sikerült átszerződnie másik kórházba, és a tervezhetetlen jövőtől tart. A minisztérium szerint számos a félreértés: a kismamáknak a pontosabb tájékozódás, az orvosokon a mobilitás-program segíthet, és a törvény is módosulhat június 30-ig.
Vágólapra másolva!

Április 1-jével jó néhány fővárosi kórház szülészeti osztályának csökkentették az ágyszámát. A szerencsétlenebbekét olyannyira, hogy azzal maga az osztály is megszűnt. Így járt többek között az óbudai Margit kórház is, amelyik messze földön híres volt korszerű szülészeti és nőgyógyászati osztályáról és jól képzett orvosairól. Az új felállásban az óbudaiakat területi illetékesség szerint a budai Szent János kórház köteles ellátni. Csakhogy nem mindenki szeretne oda menni, ahova irányítják és a kismamáknak sok esetben fogalmuk sincs, mihez kezdjenek.

Rita a napokban szült volna a Margit kórházban - most azonban automatikusan átirányították a János kórházba, ahol 55 férőhelyre - s ez már az emelt ágyszám - 451.000 nő jut, s a leendő anyuka nincs megelégedve az ottani körülményekkel.

"Nem véletlenül akartam a Margitban szülni. Nem szeretnék egy olyan helyre menni, ahol paravánnal vannak elválasztva egymástól a szülőszobák" - panaszolja Rita, aki eredetileg azt az információt kapta, hogy a program május elsején indul, és megkönnyebülve konstatálta, hogy mivel ő április közepére van kiírva, ez az egész nem érinti majd. Így viszont kórház nélkül maradt a kilencedik hónapban. Mivel számára inkább a körülmények a fontosak, nem pedig az orvos, elment egy budai kórházba tájékozódni, ahol azt mondták neki, nem kell átjelentkeznie, ugyanis ha beindult szüléssel érkezik a kórházba, biztosan nem küldik el, mert kötelesek ellátni egy vajúdó asszonyt. "A kórházban azt állították, ha csak azért, mert nem tartozom oda, ők elküldenek, és velem, vagy a bébivel bármi történik útközben, beperelhetem őket."

A most szülő anyukák helyzete valóban nagyon sajátos, hiszen ahány kismama, annyi probléma és ahány kórház, annyi gyakorlat létezik, még akkor is, ha elvileg egységes szabályozás van. Dr. Baraczka Mariann, az Egészségügyi Minisztérium szakállamtitkára azt mondja: ideje eloszlatni a tévképzeteket. Van területi ellátási kötelezettség, mindenki számára meghatározott, hogy melyik kórház az, amelyik őt fogadni köteles, de ez a fajta körzetesítés és beutaló kötelezettség nem vonatkozik a szülészetekre. "Tehát a kismama abba a kórházba megy szülni, amelyik neki szimpatikus. Mindegyik köteles fogadni őt. A terhesgondozásnál és a szülésnél nincs vizitdíj és nincs napidíj. Mindenki követheti az orvosát és senkinek nem kell fizetnie semmit."

Ezek szerint tévedés azt hinni, hogy ha valaki nem a saját kórházába megy, akkor részleges térítési díjat köteles fizetni, és ezek szerint ezt még az orvosok is rosszul tudják, habár rendeletet is tudnak mutatni.

A Margit kórház egykori orvosa is úgy tudja, egy 2007. március 17-ei miniszterelnöki rendelet alapján a kismamái számára kijelölt kórházba ő ugyan elmehet levezetni a szülést 2007. június végéig, de ha történetesen a kismama akar az orvosa után menni, nem a számára kijelölt területi kórházba, akkor az át kell utaltatnia magát a választott kórházba és vállalnia kell a részleges térítési díjat. Az államtitkár asszony erről azt mondja: "Ha orvosválasztásról van szó, akkor az egészségbiztosítási törvény azt mondja, hogy fizetni kellene egy részleges térítési díjat - de a szülésnél egy átmeneti szabályozás bevezetése miatt június 30-ig nem kell fizetni. Az április elsejétől megkezdett struktúraátalakítás és az intézményi átszervezések tapasztalatait értékelve a Kormány június 30-ig dönt az ezzel kapcsolatos esetleges korrekciókról. "

A Ritának javasolt cselre, hogy beindult szüléssel kell megjelenni a választott kórházban a szakállamtitkár szerint semmi szükség, sőt kifejezetten ellenkező célt szolgálhat, ha sokáig várnak otthon. "Alapvetően a betegnek is érdeke, hogy jelentkezzen be az általa választott kórházba, már a szülés előtt. Ha otthon várja meg a vajúdást és mentőt kell hívni, akkor könnyen lehet, hogy a sürgősségi ellátási rend szerint nem is az általa megjelölt kórházba viszik, hanem az őt ellátni köteles kórházába."