Objektivitást remél az APEH az adóalanyok véletlenszerű ellenőrzésétől

Vágólapra másolva!
Január elsejétől az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) évente mintegy ezer adóalanyt számítógépes "sorsolás" alapján ellenőriz. A hivatal az új módszertől azt reméli, hogy az ellenőrzés objektív lesz, és kevesebb politikai támadás éri az adóhatóságot. A Pénzügyminisztérium sajtófőnöke szerint az új ellenőrzési rendszer nem csökkenti a költségvetés adóbevételeit.
Vágólapra másolva!

Varga Árpád, az Adó-és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnökhelyettese az ellenőrzött adóalanyok kiválasztási módjáról szólva az Üzleti Negyednek azt mondta: a hivatal kiutalás előtt, és utólagosan is ellenőrizheti az adózókat. A kiutalás előtti ellenőrzés (aminek például az áfa-visszaigénylések esetében van nagy jelentősége) több mint ötven, zömében titkos szempont alapján történik. A szempontok között szerepel például a visszaigényelt forgalmi adó nagysága és a vállalkozás típusa is. Az utólagos ellenőrzések során az APEH bevétel alapján kategóriákba osztja az adóalanyokat, és a budapesti központ meghatározza, hogy az egyes kategóriákba eső vállalkozások és magánszemélyek hány százalékát kell ellenőrizniük a revizoroknak. Varga Árpád elmondta: az APEH megyei igazgatóságai eddig meglehetősen szabad kezet kaptak az ellenőrzött adóalanyok kiválasztásában.

Az elnökhelyettes a január elsejétől életbe lépő számítógépes, véletlenszerű kiválasztásáról szólva elmondta: az új rendszer nem felváltja, hanem kiegészíti a jelenlegit. A kiutalás előtti és az utólagos ellenőrzés mostani rendszere megmarad, de a számítógép által kategóriánként "kisorsolt" adóalanyt a revizor köteles ellenőrizni.

Varga Árpád elmondta: a számítógépes, véletlenszerű kiválasztást azért vezetik be, hogy az ellenőrizendő adóalanyok kijelölése objektív legyen, és a hivatalt ne lehessen azzal vádolni, hogy politikai szempontok alapján ellenőrzi az adózókat. Hozzátette: reményei szerint az új rendszernek lélektani hatásai is lesznek, mert az ellenőrzés "veszélye" mindenkit egyformán fenyeget, és a számítógép nem korrumpálható.

Az Üzleti Negyed felvetésére, hogy az adóbevételeket az ellenőrzött adóalanyok véletlenszerű kiválasztása csökkentheti, Varga azt mondta: ez a veszély valóban fennáll, de az APEH számára az objektivitás, a támadási felületek csökkentése jelenleg fontosabb, mint a bevételek nagysága.

Az elnökhelyettes a számítógépes ellenőrzés további lehetőségeiről elmondta, hogy a már eddig is használt kategória-rendszert két év alatt kockázati sávokkal bővítik, így például a nem létező, vagy fiktív számlákat kibocsátó cégek kiszűrése jóval egyszerűbbé válik.

Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke úgy vélte, hogy a kétéves költségvetés bevételi oldalát nem befolyásolja érdemben az adóellenőrzés új módszere. A szóvivő elmondta, hogy míg az adóbevallások alapján mintegy 3000 milliárd forintos bevételhez jut a költségvetés, addig a büntetésekből és a késedelmi kamatokból mintegy 100 milliárd forint folyik be az államkasszába. A szóvivő szerint az esetleges bevétel-kiesést pótolhatja a véletlenszerű ellenőrzés miatt javuló adófizetési fegyelem.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat: