Szakmákra szabott jövedelemlimit

Vágólapra másolva!
Közzétette a Pénzügyminisztérium az egyéni vállalkozók, illetve más, önálló tevékenységet folytató magánszemélyek számára a jövő évi adóbevallásokban minimálisan meghatározott jövedelemszinteket. A legmagasabb, azaz legalább 1 millió 729 ezer forint éves keresetet vélelmez a tárca az orvosoknál, a közjegyzőknél, illetve a patikusoknál.
Vágólapra másolva!

Az adózás rendjéről szóló törvény szerint a pénzügyminiszter évente több száz szakmára közzéteszi a területi és a tevékenység sajátosságait figyelembe véve megállapított jövedelemszinteket. Az irányelv szerint az adóhatóságnak az adóbevallásban közölt adatok kiegészítésére kell felszólítania mindazokat, akik az idei évre vonatkozó, évi 306 ezer forintos minimálbérnél, illetve az adott szakmára meghatározottnál kisebb jövedelemről adnak számot. Az érintett adózóknak nyilatkozniuk kell arról, hogy mire költötték az adóévben megszerzett jövedelmüket. Amennyiben az APEH úgy ítéli meg, hogy a bevallott jövedelem, illetve a vállalkozás vagy magánszemély által megjelölt egyéb források nem nyújthattak elegendő fedezetet a kiadásokra vagy ha az adózó nem tudja hitelt érdemlően igazolni a felhasználást, bizton számíthat adóellenőrzésre.

A minimálisan meghatározott jövedelemhatárok a legtöbb szakmánál megyénként és településenként változnak. Az idei 1 millió 541 ezer forinthoz képest jövőre 12 százalékkal növekszik a minimálisan meghatározott legnagyobb jövedelem. Értelemszerűen nem kell helyesbíteniük bevallásukat azoknak, akik legalább évi 1 millió 729 ezer forintnyi jövedelemről adnak számot, hiszen az irányelvben nem szerepel ennél magasabb összeg.

A szabály vonatkozik a közjegyzőkre, a bírósági végrehajtókra, illetve a jövő évtől először a patikusokra, függetlenül attól, hogy az ország mely településén tevékenykednek. A budapesti orvosok is ebbe a kategóriába tartoznak, ennél a tevékenységnél azonban már differenciált a jövedelemszint. Egy Veszprém vagy Zala megyei kis faluban dolgozó orvosnál például 1 millió 285 ezer forintban határozza meg az irányelv a minimális jövedelmet. A könnyvizsgálók és az ügyvédek kikerültek az elit körből. Előbbieknek a fővárosban minimálisan 1 millió 646 ezer, utóbbiaknak pedig 1 millió 702 ezer forintnyi jövedelemről kell számot adniuk ahhoz, hogy ne kelljen kiegészíteniük a közölt adatokat.

Az irányelv mindig az előző évi adóbevallási tényadatokon alapul. Így fordulhat elő, hogy míg a gyógynövény-kiskereskedőknek a fővárosban 1 millió 120 ezer forintnyi jövedelmet irányzott elő a pénzügyminiszter, az adószakértőknek csak 1 millió 40 ezer forint az éves limit. Utóbbi tevékenységnél egyébként csökkent a jövő évi adóbevallásban érvényesítendő jövedelemhatár az idei 1 millió 170 ezer forintról. A háztartásoknál végzett takarítás után például évi 634 ezer, a brókereknek viszont csak 578 ezer forintnyi jövedelmet határoz meg az ajánlás. Csupán évi 500-550 ezer forint körüli jövedelemről kell számot adniuk egyebek között a budapesti éttermi vendéglátósoknak, vízvezeték-szerelőknek, reklámszervezőknek, illetve PR-menedzsereknek, valamint az ingatlanközvetítőknek. Még ennél is rosszabbul mehet az állatorvosoknak, akiknek Budapesten 488 ezer, Zalaegerszegen pedig csupán 356 ezer forintnyi minimális adóköteles jövedelmet vélelmez az irányelv. Évi 450-460 ezer forint körül határozták meg egyebek között a szobafestők, a kárpitosok, az autószerelők, az újságárusok, a fogművesek, illetve a temetkezési vállalkozók jövedelemlimitjét. Kevesebb, mint 400 ezer forintnyi éves jövedelmet kell bevallaniuk például a zöldségeseknek, a virágboltosoknak, a butikosoknak, illetve az óra- és ékszerkereskedőknek.

Dutka Noémi

(NÉPSZAVA)