Gansperger Gyula távozik a megszűnés előtt álló ÁPV Rt. éléről

Vágólapra másolva!
Kedden délután a kormányszóvivő megerősítette: március elsejével távozik posztjáról Gansperger Gyula, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. elnök-vezérigazgatója. Gansperger Gyula utóda Faragó Csaba, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese lesz. A tervek szerint október végén megszűnő ÁPV Rt. leendő vezetőjére a következő hónapokban még több nagy állami cég reorganizációja, illetve privatizációja vár.
Vágólapra másolva!

Borókai Gábor kormányszóvivő a kabinet keddi ülése után a korábbi sajtóértesüléseket megerősítve elmondta: Gansperger Gyula, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója benyújtotta lemondását. Gansperger Gyula megbízatása augusztus végén járt volna le, az ÁPV Rt.-t pedig október végétől akarja megszüntetni a kormány. Azt követően két szervezet jönne létre: egy vagyonkezelő holding, amely a még privatizálandó vagyont és a tartós állami tulajdont kezelné, és egy költségvetési szervezet, amely a korábbi szerződésekből fakadó kötelezettségekkel és perekkel foglalkozna.

Az [origo] Üzleti Negyed kérdésére Mádi László, a költségvetési bizottság fideszes alelnöke úgy nyilatkozott: az ÁPV Rt. megszűnésével a cég kettéválik, új korszak kezdődik. Valószínűleg Gansperger Gyula úgy gondolta, hogy ezt a korszakot "egy másik személy neve kell, hogy fémjelezze." Gansperger Gyula a hírek szerint megtartja tisztségeit a különböző állami cégek vezető testületeiben (így többek között a MATÁV igazgatósági tagságát is). Mádi László szerint Gansperger a továbbiakban a magánszféra felé orientálódik.

A Népszava információja szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy a Magyar Fejlesztési Bank vezetőjeként folytatja munkáját. Ezt a változatot erősíti Balsai István László, a pénzügyi bizottság szintén fideszes tagja is, aki kérdésünkre elmondta: Ganspergernek valószínűleg a továbbiakban is privatizációval kapcsolatos feladatokat kell majd megoldania. Balsai szerint Gansperger Gyula nem személyi ellentét miatt mond le posztjáról. Azzal kapcsolatban, hogy a Népszabadság szerint koncepcionális véleménykülönbség volt az ÁPV Rt. és a Miniszterelnöki Hivatal által javasolt vagyonkezelési modell miatt, azt mondta: nemcsak közöttük, hanem a Pénzügyminisztérium és a Gazdasági Minisztérium, illetve a Miniszterelnöki Hivatal között is volt vita, de csakis szakmai alapon.

Faragó Csaba, az ÁPV Rt. a személyzeti ügyekért és az ingatlanok hasznosításáért felelős vezérigazgató-helyettese, az ÁPV Rt. elnöki posztjának várományosa - hasonlóan Gansperger Gyulához, aki egy időben a Fidesz gazdasági szakértője volt - szintén közel áll a vezető kormánypárthoz. A nyilvánosság előtt ritkán szereplő vezérigazgató-helyettest az Élet és Irodalom tavaly márciusi számában úgy jellemezte, hogy "a Fidesz titkos ásza", aki "tudomásunk szerint műszaki végzettségű, rövid ideig az OTP Ingatlan Rt.-nél dolgozott és Orbán Viktor és Kövér László bizalmi embereként emlegették." A Népszava szerint nyílt titok, hogy a vagyonkezelő szervezet előtt az egyik polgári titkosszolgálatnál dolgozott. Faragót a múlt héten, a korábbi menedzsment menesztését követően a Dunaferr Rt. elnökének nevezték ki.

Az ÁPV Rt. leköszönő vezetője súlyos örökséget hagy utódjára: elmaradt több nagy állami cég - a Mahart, a Bábolna Rt., illetve a Malév - reorganizációja, sikertelenül zárult az Antenna Hungária tőkeemeléses privatizációja és a magyar légitársaság eladása is. A privatizációs szervezet tavaly a tervezett 93 milliárd forinttal szemben csupán 58 milliárd forintnyi privatizációs bevételre tett szert, az elmaradást a társaság többek között az eladásra szánt vagyon szűkülésével, a szomszédos országokban felgyorsult privatizációval magyarázta.

A kormány javaslata szerint 2001. október 31-én szűnik meg az ÁPV Rt. Az állami vagyon a termőföldterületek kivételével a Magyar Holding Rt.-hez kerülne, míg a kötelezettségeket egy költségvetési intézmény kezelné. A jövőben megszűnne a tartós állami tulajdon, az állam kezében lévő részesedésekről pedig nyilvános határozatban adna számot a kormány. Tavaly év végén összesen 438 társaság tartozott az ÁPV Rt. felügyelete alá: a 176 működő társaságból 83 teljes mértékben értékesíthető, 93 pedig tartós állami tulajdonban van. A privatizációs szervezet 938,7 milliárd forintnyi vagyon felett rendelkezik, ebből 801,8 milliárd forint a gazdasági társaságokból, 350 millió az állami vállalatokból, 68,8 milliárd pedig a termőföldtulajdonból adódik. További 21,8 milliárd értéket az elvont, vásárolt, illetve átvett vagyonelemek képviselnek, és összesen 46 milliárd értékű államkötvény van az ÁPV tulajdonában.

A tervek szerint az idén újra megkísérli a vagyonkezelő az Antenna Hungária privatizálását, amit tavaly elhalasztott a kedvezőtlen nemzetközi tőkepiaci helyzetre hivatkozva. Várhatóan megkezdődik a Bábolna Rt. egyes üzletrészeinek értékesítése a termőföldterület, illetve a ménesbirtok és kapcsolódó részei kivételével. A tartós állami tulajdonból kikerült 19 agrártársaságból 12 gazdaságra keres vevőt a közeljövőben a vagyonkezelő. A termőföldterületek a Nemzeti Földalapba kerülnek. A tervek szerint továbbra is állami tulajdonban marad a Dunaferr, a Magyar Villamos Művek, a Nitrokémia Rt., illetve várhatóan nem csökkentik a Mol-ban még meglévő állami részesedés mértékét sem.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.

Ószabó Attila Vajda Éva: Guruló rubelek III.
Az Élet és Irodalom egyik tavaly márciusi számában megjelent riport, amelyben szó esik Faragó Csabáról is.

Korábban: