Megérkezett a mobilgeneráció

Vágólapra másolva!
Robbanásszerű a mobilhasználat növekedése a fiatalok körében. Míg 2000 januárjában még csak 9 százalék volt a 15-19 évesek részesedése az összes hazai mobiltulajdonos körében, addig ez a szám az év végére 15 százalékra kúszott fel, s a tendencia tovább folytatódik - tudta meg a Magyar Hírlap Király Istvántól, a Pannon GSM Rt. marketingigazgatójától.
Vágólapra másolva!

A tinédzserek korosztályán belül a mobiltelefon-használat növekedését immár hónapokban mérik. Míg tavaly márciusban a 15-19 évesek 14 százaléka rendelkezett mobiltelefonnal, addig novemberre ez a szám 20-25 százalékra emelkedett, és év végére elérte a 35 százalékot. Vagyis a 30 százalék körüli országos átlagot meghaladva ebben a korosztályban már minden harmadik gyereknek van készüléke. Természetesen jóval kevesebbet költenek, mint az idősebbek, így nem véletlen, hogy takarékossági okokból az sms-forgalom jó részét ők produkálják.

Sms, a modern haiku

- Az sms elterjedését - amelyet eredetileg a mobilrendszereket működtető műszakiak használtak szolgálati közleményeik továbbítására - a fiataloknak köszönhetjük, ők kezdték a hétköznapokban is alkalmazni - mondja Nyírő András, a Westel tartalomfejlesztési igazgatója. Viharos elterjedését segítette, hogy olcsó, kényelmes, közel áll a tinédzserek kicsit szégyenlős lelkivilágához, hiszen arctalanul is lehet vele kommunikálni. Az sms feszes gondolkodásra kényszerít, és arra, hogy képesek legyünk dekódolni levelezőtársunk rövid üzenetét. Nyírő nem hiszi, hogy ez a gondolkodás elsekélyesedéséhez vezet, elég ha a japán haikura vagy a görögöknél tananyagként szereplő lakonikus beszédre utalunk. Akár az új mobilnemzedék hitvallásának is tekinthetjük, hogy amit nem lehet 160 karakterben elmondani, azt talán nem is érdemes.

Az sms mellett hallatlanul népszerűek a fiatalok körében a mobilok kijelzőjét díszítő operátorlogók. Csak a Westeltől ezekből az ábrákból naponta 40 ezret is lekérnek - tudta meg a Magyar Hírlap az erre a szolgáltatásra specializálódott www.777- sms.hu oldal szerkesztőjétől, Kaprinay Zoltántól. Csak ilyen rajzból 20 ezer született tavaly november óta. Legnépszerűbbek a gépkocsimárkák, a BMW, a Mercedes és az Audi. Az állatok közül a birka, a medve és a kutya vezeti a listát. Hódít a csengőhangőrület is. Az egyre bővülő választékból naponta 20-25 ezret kérnek le. A nagy érdeklődésre való tekintettel nemrégiben kiadták a nagy operátorlogó-könyvet is.

Átfogó kutatás

A Westel támogatásával, az MTA Filozófiai Kutatóintézetében Nyíri Kristóf akadémikus vezetésével egy átfogó vizsgálat kezdődött, amely a mobilhasználat társadalmi vonatkozásait kívánja feltérképezni. A csoportban neves nyelvészek, pszichológusok, szociológusok, jogászok és a legkülönfélébb tudományágak szakemberei vettek részt. Az első eredményeket május 29-én mutatják be a Magyar Tudományos Akadémián. A kutatásban részt vevő Sándor Klára, nyelvész, a Szegedi Tudományegyetem tanára először a majdnem leküzdhetetlen nehézségekre utal. Adatvédelmi szempontok miatt az sms jellegzetességeit közvetlenül senki nem kísérheti figyelemmel, ezért az sms-ezéshez hasonló, waptelefonon folytatott nyilvános chateléseket (csevegéseket) tanulmányozzák.

Sándor Klára 200 órányi beszélgetés megfigyelése után nem látja igazolódni azokat a borúlátó vélekedéseket, melyek szerint a nyelv az internet- és az sms-használat során elsekélyesedik, eluralják az angol kifejezések és az indokolatlan rövidítések. A kutató úgy találta, a nyelvi durvaság sem elterjedtebbek, mint a köznapi nyelvhasználatban. Megfigyelése szerint a folyamatos elérhetőség arra sarkall, hogy ne csak komoly dolgokról tájékoztassuk barátainkat, ismerőseinket, hanem a minket ért apróbb élményekről is.

Csépe Valéria, az MTA Pszichológiai Intézetének főmunkatársa úgy tapasztalta, hogy az ifjabb korosztályok az sms sajátosságaiból adódó korlátokat a legkülönfélébb ötletekkel hidalják át. Ilyenek például a betűkből és írásjelekből összekombinálható képecskék és szimbólumok.

Megfigyeléseik szerint a képszerű megoldások leginkább az érzelmek kifejezésénél jelennek meg. Egyesek a gépükben tárolt sms-üzeneteket egyfajta emlékkönyvként kezelik. A pszichológusok nem egy esetben a készüléktől való függés tüneteit is tapasztalták. Akadt olyan fiatal, aki azért nem ment el egy osztálykirándulásra, mert otthon hagyta a mobilját. Többeknek van olyan érzése, hogy ahol nincs lefedettség, ott a "világ vége". - Természetesen ez az eszköz is csak felerősíti a személyiség meglévő vonásait, az életvezetési problémákat - mondja a szakember. - A stabil énképpel rendelkező fiatalok esetében nem okoz ilyen gondokat a mobiltelefon használata. Csépe Valéria kutatásai szerint fiatalok esetében a leggyakoribb első kérdés a "Hol vagy?", míg a felnőttek leginkább úgy kezdik a beszélgetést, hogy: "Tudsz beszélni? Nem zavarlak?"

Éteri flörtök

A középiskolások és egyetemisták 90 százaléka használja flörtölésre az sms-t - derült ki egy, a Pannon GSM által megrendelt kutatásból. A 150-160 megkérdezett 14-25 év közötti fiatal szinte egybehangzóan állította, hogy sms-en keresztül sokkal könnyebben megy az ismerkedés. Ezt legtöbben azzal indokolták, hogy a szóbeli kommunikációtól eltérően ez a helyzet nem igényel azonnali reakciót, van idő a gondolkodásra.

A középiskolások általában prepaid kártyás telefont kapnak szüleiktől, amit aztán zsebpénzükből töltenek fel. Takarékossági okokból sokan kizárólag sms-en kommunikálnak. Ebben a korosztályban a fiúk és a lányok még másképpen használják a készüléket. Az erősebbik nemnek fontos, hogy kinek mire képes a telefonja.

A lányokat hidegen hagyják a technikai részletek, ők csak használják a készüléket. A kutatás során a fiatalok elmondták, hogy a "csajok" és a "pasik" telefonszámainak cseréje legalább akkora divat ma, mint évtizedekkel ezelőtt volt a kártyanaptárak csereberéje. Kiderült, hogy az iskola legszebb lányának telefonszáma felbecsülhetetlen érték. Sokan fogadnak sms-t az óra alatt is néma üzemmódban. Érdekesség, hogy a gyerekek szinte egyáltalán nem küldenek sms-t szüleiknek.

Enyhén szabályozzák az iskolákban

A szabályozás az iskolákban igen széles skálán mozog, ám érdekes módon a megkérdezett pedagógusok egyike sem számolt be kategorikus tiltásról s kirívó fegyelmi problémáról. Körkérdésünkből kiderül, valamilyen módon azért mindenütt igyekeznek rávenni a diákokat arra, hogy tanítási időben ne használják a mobilt.

A budapesti Karinthy Frigyes Két Tanítási Nyelvű Gimnázium vezetői - miután az iskolai diákbizottság is egyetértett az elképzeléssel - már tavaly kezdeményezték, hogy azoktól a tanulóktól, akiket órai mobilozáson értek, vegyék el a készüléket, s csak a szülőnek adják vissza - nyilatkozott a Magyar Hírlapnak Hutai László igazgatóhelyettes. Az iskolaszék szülői oldala azonban nem támogatta az elképzelést, mondván, ne hozzák őket ilyen helyzetbe. A büntetés így enyhébbnek mondható: aki a tiltás ellenére használja a maroktelefont, az a hagyományos büntetést - intőt, rovót - kapja. Hutai hozzátette: nagyobb, kirívó ügy még nem volt ebből az iskolában.

- Nem okozott eddig különösebb fegyelmi gondot a mobiltelefon használata - válaszolta a lap kérdésére Molnár Gáborné, a belvárosi Eötvös József Gimnázium igazgatóhelyettese, aki elmondta azt is: házirendbe foglalták, hogy a mobilt tanórákon és szervezett foglalkozásokon nem lehet használni.

A Puskás Tivadar Távközlési Szakközépiskolában igazgatói utasítás szabályozza a mobilozást. Ennek lényege, hogy tanítási órára csak kikapcsolt telefont lehet bevinni - közölte érdeklődésünkre Heller Ferenc igazgatóhelyettes, aki hozzátette azt is: abszurd lenne, ha egy ilyen profilú iskolában bármilyen más szabályt hoztak volna. Elmondta azt is, diákjaik kulturáltan használják a készüléket.

A kialakult liberális gyakorlatnak megfelelően semmiféle írásban rögzített szabályt nem hoztak az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban erről a kérdésről, a szokásjog alapján alakult ki a mindennapos mobilhasználat, így fegyelmi ügyről sem tud beszámolni Gáncs Péterné szakképzési vezető. Természetesen órán, vizsgákon ki kell kapcsolni - tette hozzá.

L. László János/Szarvas Zsolt

(Magyar Hírlap)