Gyógyszerkassza: tízmilliárdos megszorításról döntött a kormány

Vágólapra másolva!
Mintegy tízmilliárd forintos megtakarítást remél a gyógyszerkasszában a kormány az Egészségügyi Minisztérium javaslatára kedden jóváhagyott intézkedéscsomagtól. A megszorító intézkedések a súlyos, illetve krónikus betegeket is érintik: az év közepétől csökkentik a kezelésükhöz szükséges drága orvosságok támogatását.
Vágólapra másolva!

A kormány keddi ülésén jóváhagyta az egészségbiztosító gyógyszerkasszájának apadását lassítani hivatott intézkedéscsomagot.

A megszorításokra azért van szükség, mert - mint a Magyar Hírlap keddi számában megírta - már őszre elfogyhat a gyógyszertámogatásra szánt pénz. Az Egészségügyi Minisztériumban készült javaslat szerint még az idén nyolc területen várható szigorítás, amelyek hatására a tárca számításai szerint összesen 9-11 milliárd forint takarítható meg.

A legnagyobb vitát ezek közül a gyógyszerek patikai árrésének megnyirbálása váltotta ki. Eszerint ugyanis a 3500 forintnál drágább orvosságok árrését 630 forintban maximálnák. A szaktárca számításai szerint ez 1,8, a Magyar Gyógyszerész Kamara állítása szerint viszont 4,2 milliárd forinttal, éves szinten összesen 10 százalékkal csökkentené a patikák bevételét. A testület - mint keddi sajtótájékoztatójukon elmondták - a pénzügyminiszter mellett Orbán Viktort is arra kérte: vizsgálják felül az elképzelést, mert az nemcsak a gyógyszerészeket lehetetleníti el, de a gyógyszerellátás biztonságát is veszélyezteti. Hávelné Szatmári Katalin elnök tegnap kora délután úgy nyilatkozott: ha érveiket nem hallgatják meg, és módosítják az árrésrendeletet, bírósághoz fordulnak. Az ártörvény szerint ugyanis a hatósági árakat úgy kell megállapítani, hogy az fedezetet nyújtson a működőképességre, és még minimális nyereséget is lehetővé tegyen. A betegeket, a súlyos, krónikus bajban szenvedők közül sokakat várhatóan hátrányosan érint majd, hogy a kormánydöntés értelmében felülvizsgálják az olyan drága gyógyszerek tb-hozzájárulását, mint amilyenek az inzulinok, az interferonok, a pszichiátriai és a daganatellenes szerek.

Ezeket a készítményeket, melyek egyébként megfizethetetlenek lennének a betegek számára, jelenleg 90, illetve 100 százalékban támogatja a biztosító. Az elfogadott javaslat szerint azonban az év közepétől nem kapna az összes ilyen orvosság kiemelt támogatást, csupán az azonos hatóanyagúak közül az olcsóbbak. A drágábbakért viszont ezentúl többet kellene fizetniük a betegeknek.

A kiadások lefaragását szolgálja az a terv is, mely szerint ésszerűbb és költségkímélőbb gyógyszerrendelésre szeretnék rábírni a háziorvosokat. Az egészségügyi tárca úgy kalkulál, hogy ha a doktorokat sikerül meggyőzni arról, hogy a drága, új orvosságok helyett régebbi, olcsóbb szereket írjanak fel, már rövid távon is 2,3 milliárd forintot lehet spórolni.

A kormány jóváhagyta azt is, hogy a szakminisztérium tegye lehetővé az orvosságok gyári csomagolásának megbontását. Ez azt jelenti, hogy a patikusoknak az injekciók, a kábítószerek, a nyugtatók és az antidepresszánsok csomagolását meg kell bontaniuk, ha az orvos kisebb dózist rendel, mint amilyen kiszerelésben az adott készítmény kapható. Ezzel számítások szerint 5-600 millió forintot lehet megspórolni. Hasonló nagyságrendű megtakarítást várnak a fokozott tisztiorvosi és tisztigyógyszerészi ellenőrzésektől is, amelyek több helyütt már megkezdődtek.

Hosszabb távon vár viszont csak költségcsökkenést a tárca a gyógyszerek szakmai reklámjának szigorításától. Az ugyancsak júliustól hatályba lépő rendelet szerint a doktorok és a patikusok legfeljebb "csekély értékű" szóróajándékot fogadhatnak el az orvoslátogatóktól, a kongresszus-szervező gyógyszergyárak pedig csak "ésszerű mértékű" vendéglátásban részesíthetik meghívottaikat. A "csekély értéket" a tárca a minimálbér egy százalékában - jelenleg 400 forint -, az ésszerű mértéket pedig vendégenként 8000 forintban határozza meg.

Haiman Éva

(Magyar Hírlap)