A vártnál lassabban nőtt az amerikai GDP az első negyedévben 

Vágólapra másolva!
A Egyesült Államokban az idei év első negyedévében 1,3 százalékkal nőtt a bruttó nemzeti termék, ami elmarad az előzetes várakozásotól, amely 2 százalékos növekedést valószínűsített. Csökkent a magánfogyasztás, illetve a számítástechnikai berendezésekre és szoftverekre költött összegek növekdési üteme. Alan Greenspan, a szövetségi jegybank szerepét betöltő Fed elnöke csütörtök esti beszédében aggodalmának adott hangot az amerikai gazdaság fejlődésének mértékét illetően.
Vágólapra másolva!

Az első negyedévben 1,3 százalékos éves ütemben - az előző negyedévinél gyorsabban, a az előzetes becslésnél viszont lassabban - nőtt az Egyesült Államok hazai össztermékének értéke a pénteken közzétett, felülvizsgált adat szerint. Az előzetesnél rosszabb adatot elsősorban a gyengébb negyedéves üzleti és lakossági fogyasztás magyarázta.

Az április végén közzétett első hivatalos becslés 2 százalékos első negyedévi éves GDP-növekményről szólt, azelőzetes piaci konszenzus 1,4 százalékos növekedési adatot valószínűsített. A tavalyi utolsó negyedévben 1,0 százalékos éves GDP-növekedést mértek az Egyesült Államokban.

A kereskedelmi minisztérium által pénteken közzétett adatok szerint a magánfogyasztás - amely az amerikai GDP kétharmadát generálja - az előzetes becslésben szereplő 3,1 százalék helyett csak 2,9 százalékkal nőtt. Az üzleti beruházások értékének növekedési ütemét összességében ugyan 2,1 százalékra módosították az előzetes becslésben megadott 1,1 százalékról, de a számítástechnikai berendezésekre és szoftverre költött összegek 2,6 százalékkal estek vissza a korábban becsült 2,1 százalék helyett.

Az üzleti raktárkészletek 18,9 milliárd dollárral csökkentek, több mint kétszeresével az előzetesen megadott 7,1 milliárd dollárnak, ami szintén a GDP-növekedést fékező elem, jóllehet Alan Greenspan jegybankelnök többször is kifejtette: a raktárkészlet-kiigazítás elengedhetetlen előfeltétele a későbbi nagyobb ütemű GDP-növekedésnek.

A magánfogyasztási kiadások árindexe (PCE) - az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve által favorizált inflációs barométer - 3,2 százalékkal emelkedett az első becslésben megadott 3,3 százalék helyett.

A gyengébb magánfogyasztás az importot is visszavetette, ami viszont a GDP-növekedését eredményezte. A behozatal értéke 9,1 százalékkal csökkent éves összevetésben az első negyedévben a tavalyi negyedik negyedévi 1,2 százalékos visszaesés után. Az export értéke 2,7 százalékkal csökkent.

Alan Greenspan, az amerikai szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke csütörtöki beszédében közölte: nem kizárt, hogy a korábban feltételezettnél is nagyobb mértékben gyengülhet az amerikai gazdaság teljesítménye.

(MTI)