Adócsalás gyanúja merült fel az ÁB-Aegonnál

Vágólapra másolva!
Az ÁB-Aegon biztosítónál a napokban zárult le az a vizsgálat, amelynek célja kideríteni, hogy a társaság Vállalati Gondoskodás elnevezésű vállalati csoportos biztosítása alkalmas -e az adótörvények kijátszására és így jogosulatlan adóelőny megszerzésére. A hasonló konstrukciójú biztosítások elterjedése Varga Mihály pénzügyminiszter szerint akár 30-50 milliárd forintos költségvetési bevételkiesést eredményezhet.
Vágólapra másolva!

A Pénzügyminisztérium szerint akár 50 milliárd forintos bevételtől is eleshet a költségvetés, amennyiben széles körben elterjednek a vállalati csoportos biztosítások, amelyek járulékmegkerülésre is felhasználhatóak - írja csütörtöki számában a Világgazdaság.

A napokban zárult le Varga Mihály pénzügyminiszter javaslatára az APEH adóvizsgálata az ÁB-Aegon Biztosítónál, amely azt vizsgálta, hogy a társaság Vállalati Gondoskodás elnevezésű, teljes életre szóló csoportos kockázati életbiztosítása az adótörvények kijátszásával kizárólag adóelőny megszerzésére szolgál-e.

A biztosító ezen termékénél ugyanis nem terheli társadalom-biztosítási járulék a munkavállalói jövedelmet, így ez a közteher megtakarítható. A kockázati biztosítást a munkaadó köti meg és a biztosító a befizetett összeg nagy részét a befizető által meghatározott eszközalapokban helyezi el. A szerződéskötés után a szerződő cég helyébe a munkavállaló lép. Ez utóbbit azonban 11 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli.

E konstrukció elterjedése a pénzügyminiszter szerint beláthatatlan következményekkel járhat a költségvetésre nézve, és akár 30-50 milliárd forintos bevételkiesést is eredményezhet.

Az ÁB-Aegon részéről a Világgazdaságnak elmondták, hogy nem adórövidítés volt a céljuk, hanem kizárólag a vállalati gondoskodás érdekében vezették be ezt a szolgáltatást, és nem értik miért éppen náluk vizsgálódott az adóhivatal, hiszen hasonló konstrukciókat szinte minden nagyobb biztosító kínál 1999 óta.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Pénzügyminisztérium