A státustörvény nem borítja fel a hazai munkaerőpiacot

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés által kedden elfogadott státustörvény várhatóan nem okoz jelentős változást a magyarországi munkaerőpiacon - vélik a szakértők. Egyes régiókban azonban  - például Győr-Moson-Sopron, illetve Komárom-Esztergom megyében - megnőhet a határon túli foglalkoztatottak száma. Néhány nagyvállalat - a Philips, vagy a Suzuki - eddig is foglalkoztatott külföldieket, a törvény elfogadása után pedig számuk tovább bővülhet.
Vágólapra másolva!

Munkaügyi szakértők és határon túliakat foglalkoztató cégek egybehangzó véleménye szerint az Országgyűlés által elfogadott státustörvény nyomán az ország munkaerőpiacát várhatóan nem rázza meg a külföldi magyarok könnyített munkavállalása, de bizonyos régiókban érezhető változások is előfordulhatnak. Ilyen lehet például Esztergom, ahol a híd megépítésével több munkahely közelebb kerül a túlparthoz, mint amennyire a külvárostól van.

Évente 30-40 ezer határon túli magyar vállalhat engedély nélkül 3 hónapra munkát Magyarországon - állította több előadásában is Matolcsy György gazdasági miniszter, amikor a státustörvény munkaerőpiaci hatásának becslésére kérték. Ez a szám semmiképpen sem tekinthető számottevőnek, negyedévente tízezer embert minden további nélkül fel tud szívni a magyar gazdaság, sőt ennyi emberre feltétlenül szükség is van - nyilatkozták a NAPI Gazdaságnak munkaügyi szakértők.

Magyarországon tavaly év végén 26 ezer külföldi dolgozott engedéllyel. Nagyobb részük a fővárosban talált állást, de nagy foglalkoztatónak számít a multinacionális cégek által kedvelt Győr-Moson-Sopron, illetve Komárom-Esztergom megye is. A munkavállalói engedéllyel rendelkezők többsége, 18-20 ezer fő már most is határon túli magyar, a legtöbben Romániából, Szlovákiából és Ukrajnából érkeztek. Ennél természetesen jóval több külföldi dolgozik Magyarországon, hiszen megbecsülhetetlen az illegálisan foglalkoztatottak száma.

A Philips Magyarország Kft. győri üzemeiben 700-800 szlovák állampolgárt alkalmaz. A cég illetékese elmondta: a Philips jelenleg is az általa kért kvótán "belül van", vagyis nem használta ki a külföldi munkavállalók foglakoztatására szabott lehetőségeket. Ugyanakkor, ha a törvényt elfogadják, az elektronikai cég tanulmányozni fogja a jogi környezetet és attól teszi függővé további lépéseit. A Philipsnél nem az olcsóbb munkaerő miatt alkalmaznak külföldieket, hanem azért, mert Nyugat-Magyarországon bizonyos szakmákban munkaerőhiány lépett fel.

A Magyar Suzuki Rt. jelenlegi 2150 dolgozójából mintegy 300 a külföldi, akik Szlovákiából járnak betanított munkásként az esztergomi gyárba dolgozni - nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Tihanyi Tamás sajtófőnök. A táraságnál újabban visszatérően tapasztalható munkaerőhiány miatt a jövőben is szükség lesz külföldiek alkalmazására. Tihanyi szerint elképzelhető, hogy a Mária Valéria híd felépítésével könnyebbé és olcsóbbá válik a határon túliak ki- és beutazása, s ezzel is lehetővé válik, hogy igény szerint újabb külföldieket alkalmazzon a Suzuki, amely a mai helyzet alapján továbbra is számol velük.