Az EU 4 milliárd dollárral "büntetheti" az Egyesült Államokat

Vágólapra másolva!
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) egy előzetes jelentésében az amerikai exporttámogatásokat versenyellenesnek nevezte, s a döntésével várhatóan lehetővé teszi, hogy az Európai Unió négymilliárd dollár (1,16 billió forint) értékben vámszankciókkal sújtsa az Egyesült Államokat.
Vágólapra másolva!

Előzetes hírek szerint a WTO az EU javára dönt abban a vitában, melyben az unió azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy a kereskedelmet torzító módon nyújt adókedvezményeket az amerikai exportőröknek. Az a jelentés, melyet a WTO megküldött mindkét félnek, úgy fogalmaz, hogy az amerikai üzleti adókedvezmények olyan illegális exporttámogatásnak minősülnek, amely nem egyeztethető össze a szervezet szabályrendszerével. Az unió tavaly novemberben kérte a WTO-t, hogy döntsön a vitában, és engedélyezze, hogy amennyiben az Egyesült Államok nem hajlandó változtatni adópolitikáján, mintegy négymilliárd dollár értékben szankciókkal sújthassa az USA-t. Az EU szerint ugyanis az adókedvezmények révén például a General Electric 1991 és '98 között 746 millió dollárt, míg a Motorolla 378 milliót takarított meg.

Az amerikai úgynevezett Foreing Sales Corporation törvény eredetileg lehetővé tette, hogy a nagy amerikai cégek külföldi eladásaik után elkerüljék az adófizetést, amennyiben azt offshore cégeken keresztül bonyolítják le. Ezt egyszer már szabályellenesnek ítélte a WTO, és ezek után a kongresszus módosította a törvényt. Az EU azonban úgy véli, hogy az új változat, amely több mint ötszáz amerikai székhelyű cégnek teszi lehetővé, hogy a tengeren túli eladásaiból származó profitja után ne fizessen adót, nem javított a helyzeten.

Az előzetes jelentéshez a felek még megjegyzéseket fűzhetnek, mielőtt elkészülne az augusztusban nyilvánosságra hozandó végleges változat, de a WTO általában nem változtat az eredeti álláspontján. Amennyiben a döntés változatlan marad, az EU négymilliárd dollár értékben szankciókat alkalmazhat az Egyesült Államok ellen. Az USA mindenképpen fellebbezni fog, így a végső határozat nem születik meg december előtt. Az EU megígérte, hogy hajlandó a szankciók bevezetésével az ügy teljes tisztázásáig várni.

Szankciók alkalmazása egyébként nem lenne példa nélkül álló a mintegy másfél billió dollár éves kereskedelmi forgalmat bonyolító két partner között. Amerika 117 millió dollár (33 milliárd forint) értékű büntetést alkalmazott az EU ellen, amikor az megtagadta az USA-ban előállított, hormonokkal táplált szarvasmarhából készült hústermékek importjának engedélyezését.

A kiszivárgott döntés tovább élezheti az amúgy is feszült viszonyt a két tömb között. Az Egyesült Államok pár hete az európai acélimport csökkentését célozta meg, az EU pedig hátráltatja a General Electric és a Honeywell egyesülését. Az USA azzal vádolja az EU-t, hogy olcsó acéllal árasztja el piacát, és ezért Bush elnök vizsgálatot kezdeményezett az USA versenyegyenlőséget szabályozó törvénye alapján. Pascal Lamy, az EU kereskedelmi biztosa felháborodva utasította vissza a gyanúsítást, hogy az európai acél állna az amerikai cégek gyengélkedésének hátterében. Ezzel egy időben az uniós versenyhatóság megpróbálja megakadályozni a két amerikai vállalat egyesülését. Az Európai Bizottság végső döntése július 3-án várható.

Ebben a helyzetben a WTO-döntés megnehezítheti, hogy valóra váljon George W. Bush elnök másfél hete a göteborgi USA-EU-csúcstalálkozón tett kijelentése, mely szerint a kereskedelmi vitákat "pereskedés helyett inkább tárgyalásokon" kellene rendezni.

Rockenbauer Nóra

(Magyar Hírlap)