Elengedik az OTIVA tartozásának egy részét

Vágólapra másolva!
Az állam elenged az OTIVA 7,1 milliárd forintos tartozásából 3 milliárd forintot, amit a 2000 évi zárszámadási törvénybe foglalnak majd bele - jelentette be szerdán a Pénzügyminisztérium (PM) és az OTIVA. A takarékszövetkezetek intézményvédelmi alapja 1993 végén kapta a hitelt az államtól konszolidációs kötvények formájában, a takarékszövetkezetek konszolidálására.
Vágólapra másolva!

Herczeg Attila, az OTIVA elnöke és a Pénzügyminisztérium tanácsosa szerdán Budapesten sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a veszteség nem a takarékszövetkezetek gazdálkodása miatt jelentkezett, hanem több törvény megváltozásából származott. Az OTIVA a hitelt a takarékszövetkezetek problémáinak rendezésére fordította és tagszövetkezeteinek részjegyek ellenében nyújtotta.

A számviteli törvény azonban a hitel ellenében kapott takarékszövetkezeti részjegyeket a jegyzett tőkeelemek közé sorolta, ezzel a takarékszövetkezetek saját tőkéje változatlan maradt, míg jegyzett tőkéje megnőtt. A hitelintézeti törvény módosítása arról rendelkezett, hogy a jegyzett tőkét le kell értékelni, ha az meghaladja a saját tőke mértékét.

Az OTIVA-nak tavaly az így kötelezővé vált leértékelésből 2,5 milliárd forintos vesztesége származott és az idén további 3-3,5 milliárd forintra számítanak. Mivel a hitel visszafizetése a részjegyek aktuális értékén történik, ez a 6-6,5 milliárd forint elveszett a költségvetés számára. Az OTIVA-nak nincs joga a hitelért kapott részjegyek névértékét visszakérni, csupán annak aktuális leértékelt összegét. A kölcsönt a szervezetnek 2013-2014-ig kell visszafizetnie.

Herczeg Attila hangsúlyozta, hogy a veszteség a folyó költségvetési tételeket nem érinti, ám kedvezőtlenül hat az OTIVA megítélésére.

Szőke András, az OTIVA ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a takarékszövetkezetek eredményesen gazdálkodnak, veszteségek finanszírozására az alap alig 100 millió forintos nagyságrendű támogatást nyújtott tavaly. A 174 tagszövetkezetből 2000-ben csak egyetlen volt veszteséges.

Szőke András indokolatlannak és közgazdaságilag helytelennek tartotta a törvényi módosításokat, mivel úgy vélte fontos, hogy az OTIVA saját tőkéje hűen tükrözze a takarékszövetkezetek stabil helyzetét. Az alap saját tőkéje tavaly 8,5 milliárd forint lett volna, ezt azonban 2,5 milliárd forinttal csökkentette a kényszerű veszteség.

(MTI)