Túllépte a kormány a kezességvállalás kereteit

Vágólapra másolva!
Túllépte a költségvetésben szereplő állami kötelezettségvállalás határát a kormányzat. A csaknem 300 milliárd forintnyi összegért a választások utáni időkben kell jótállnia az államnak az adófizetők pénzéből.
Vágólapra másolva!

A kormány a korábban jelzetteknél jóval nagyobb összegek visszafizetésére vállalt állami garanciát, amelynek esetleges beváltása már a következő ciklusra esik. Az összegből csupán 2,6 milliárd forintnyi a július elején kibocsátott focikötvény, ami már a második sorozat. Az első 500 milliót tett ki, és a Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) kapta a lejegyzés kizárólagos jogát még márciusban. A harmadik és a negyedik sorozattal hamarosan ugyancsak találkozhat a közvélemény: a kormánydöntés szerint 3,8 és 1,4 milliárd forintnyi kötvény kerül piacra. Jó befektetést kínál a kormány, hiszen az ötéves törlesztés biztos hátterét az állami garancia jelenti. Egy elkötelezettség, mely csak a későbbiekben terhelheti meg a költségvetést, a focikötvény esetében "csupán" 8,3 milliárd forinttal. A focikötvény lejegyzéséből származó pénzt a professzionális klubok támogatására szánják.

Ilyen apróság még a Budapest Sportcsarnok ügye is. A leégett létesítmény helyett építendő új csarnok 25 milliárd forintja sem most terheli a büdzsét, hanem 2003-tól. Akkortól fizetendők a részletek, 12 éven keresztül. "Filléres" elkötelezettségnek tűnik az Erzsébet téri gödör kultúrközponttá alakíttatása. Itt is él a kormánygarancia, 2,5 milliárd forintnyi tétel kezd el "dolgozni" a választásokat követő időszakban. Sopron városában felújítják az Erzsébet kórházat. Itt is szerepel az állam, a fővállalkozó javára 1,7 milliárd forintos hitelre vállalva garanciát. - négy tétel alapján 37,5 milliárd forint az "örökség".

A kormány kezességvállalásainak mindig a költségvetés szab határt. Ez még akkor is kötelező, ha az adott időszakban nem kerül sor akár egyetlen forintnyi kötelezettség beváltására sem. Ez ugyanúgy nem szokott előfordulni, mint a fordítottja, vagyis az, hogy mindent "lehívnak". Elegendő arra utalni, hogy 2000-ben 630 milliárd forintot tett ki a kezességvállalás összértéke, s ebből 114 milliárd forint esedékes az idén. Az ez évi büdzsében 46 milliárd forint kifizetésének lehetőségével számoltak, azaz kevesebbel, mint a tavalyi kezességvállalás tíz százalékával.

A kétéves költségvetésben 95,1 milliárd forintnyi állami kötelezettségvállalást tettek lehetővé. Január és május között még az összegen belül voltak. Az ötödik hónapban azonban már átlépte a határt a kormányzat. De ekkor nem a fékre, hanem a gázpedálra léptek, mivel a Magyar Fejlesztési Bank Rt.-ről szóló törvény alapján banki kötelezettségként jegyezték a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésére felvenni szánt 60 milliárd forint hitelt. A kezességi plafon mértékét eddig a központi költségvetés kiadásain belül szabták meg, százalékos arányban.

Az MFB-re vonatkozó állami garanciákkal lefedett külföldi hitelfelvétel 180 milliárd, illetve 200 milliárd forint lehet 2001-2002-ben. Ennek jegyében bocsátotta ki zárt körben devizakötvényét az MFB, 115 milliárd forint értékben.

Eddig összesen 240 milliárdnyi az az állami kezességvállalás, mely az idén keletkezett, s 2002-t követően jelentkezhet az akkori büdzsé terhére. Ebben még nincsenek benne olyan tételek, mint amilyenek a Magyar Export-Import Bank Rt.-nek és a Magyar Exporthitel Biztosító Rt.-nek, a Hitelgarancia Rt.-nek, az Agrárvállalkozási Hitelgarancia Alapítványnak járnak.

Gergely László

(Magyar Hírlap)