Jelentősen nőtt az ötcsillagos szállodák népszerűsége

Vágólapra másolva!
Az év első felében a kereskedelmi szálláshelyeket 2,6 millió vendég vette igénybe, összesen 7,1 millió vendégéjszakára. Az idegenforgalomból származó bevételek közel 20 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb mértékben - 23 százalékkal - az ötcsillagos hotelekben eltöltött éjszakák száma növekedett.
Vágólapra másolva!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adatai szerint az idegenforgalomból az első hat hónapban 1,9 milliárd euró bevétel származott, 18 százalékkal több, mint a bázisidőszakban. A szállásdíj bevételek folyó áron 9 százalékkal emelkedtek, és megközelítették a 37 milliárd forintot. Az év első felében, az utasforgalomban 14 millió külföldi látogatót regisztráltak a határátkelőhelyeken, 6 százalékkal többet mint 2000 hasonló időszakában.

Több a külföldi vendég

A külföldi vendégek 4,1 millió éjszakát töltöttek kereskedelmi szálláshelyeken, vendégéjszakáik mintegy 80 százalékát szállodákban regisztrálták. Jelentős növekedést az ötcsillagos szállodák könyvelhettek el, ahol a vendégéjszakák száma 23 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A legnagyobb forgalmat továbbra is a háromcsillagos szállodák bonyolították le, ahol 12 százalékos forgalom-bővülés volt. A szállodákon kívül a legtöbb vendéget, 85 ezret a panziók és 62 ezret a kempingek fogadták, ez utóbbi szállástípus forgalma az átlagosnál nagyobb mértékben bővült.

Kevesebb a belföldi turista

Az 1,3 millió belföldi vendég több mint 3 millió éjszakát töltött el kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 1 százalékkal, míg a vendégéjszakáké összességében 4 százalékkal csökkent.

Nő a szállodák népszerűsége

Június végéig a szállodák szobakihasználtsága 43,5 százalékos volt, ami kis mértékű emelkedést mutat a múlt év azonos időszakához képest.

Június végén országosan 25 gyógyszálló, több mint 3800 szobával és közel 8600 férőhellyel állt a vendégek rendelkezésére. A gyógyszállók üzemmérete átlagosan 154 szoba, ami mintegy két és félszerese az átlagos szállodaméretnek. A szállodai férőhelyek mintegy 9 százaléka található a gyógyszállókban, míg az összes szállodai vendégforgalomból 12 százalékkal részesedtek.

Az év első felében a gyógyszállók 101 ezer külföldi és 69 ezer belföldi vendéget regisztráltak. A 610 ezer vendégéjszaka 67 százalékát a külföldi vendégek töltötték el. Az átlagos tartózkodási idő nem változott: külföldi vendég esetében 4, belföldinél 2,9, összességében pedig 3,6 éjszaka volt. A gyógyszállók a szállodák összes szállásdíj-bevételeinek 12 százalékát adták.

(MTI)

Ajánlat:

KSH