Csökkent az államháztartás hiánya

Vágólapra másolva!
Kiegyensúlyozott gazdálkodás mellett az államháztartás hiánya július végén 151,3, a költségvetésé pedig 102,7 milliárd forint volt. Az előbbi adat az éves terv 30,7, az utóbbi pedig 21,4 százaléka - közölte csütörtökön a Pénzügyminisztérium. A társadalombiztosítási alapok júliusi gazdálkodása 6,3 milliárd forintos többlettel zárt, bár a tb-alapok hiánya július végén elérte az éves előirányzat 640 százalékát.
Vágólapra másolva!

Az államháztartás hiánya a helyi önkormányzatok nélkül júliusban 5,4 milliárd forinttal nőtt, így az első hét hónap végén 151,3 milliárd forint volt, ami az éves előirányzat 30,7 százaléka. Egy évvel korábban még 196,8 milliárd forintos deficittel zárt az államháztartás.

A központi költségvetés hiánya júliusban 18,5 milliárd forint volt, így az első hét hónap végén 102,7 milliárd forintot tett ki. Ez a deficit az éves előirányzat 21,4 százaléka.

Az államháztartás júliusi gazdálkodása kiegyensúlyozott volt, és külön említésre méltó, hogy a társadalombiztosítási alapok júliusi gazdálkodása 6,3 milliárd forintos többlettel zárult, valamint az elkülönített állami pénzalapok esetében is 6,8 milliárd forintos szufficitet regisztráltak - mondta Bathó Ferenc, a Pénzügyminisztérium főcsoportfőnöke a tárcacsütörtöki sajtótájékoztatóján.

A központi költségvetés bevételei az idei év első hét hónapjában az éves előirányzat 57,5 százalékára rúgtak, míg a kiadásai 53,5 százalékát jelentették az éves tervnek. Számszerűsítve mindez azt jelenti, hogy ez év első 7 hónapjában a központi költségvetésbe 2210,5 milliárd forint folyt be, míg a központi büdzséből 2313,2 milliárd forint kiadást teljesítettek.

A főcsoportfőnök elmondta, hogy júliusban különösen jól alakultak a vám- és importbefizetések: 7,029 milliárd forint bevétele származott ebből a költségvetésnek. Az első hét hónapban összesen 76,5 milliárd forint folyt be vám- és importbefizetésekből, ami az éves előirányzat 79,7 százaléka.

Júliusban - a pénzintézetek nélkül - a gazdálkodó szervezetek 13,87 milliárd forint társasági adót fizettek be a költségvetésnek, így a társasági adóbevételek az első hét hónapban 122,9 milliárd forint volt, ami az éves előirányzat 42,7 százaléka.

Az általános forgalmiadó-bevételek az év első hét hónapjában 735,5 milliárd forintnyi nettó egyenleggel zárultak, ami az éves előirányzat 61,4 százalékát adja. A bruttó áfa-befizetések továbbra is az importértékesítés dinamikus növekedését tükrözik, a belföldi áfa-befizetések ezzel párhuzamosan a hazai kereslet élénkülésére utalnak.

A lakosság befizetéseiből júliusban 74,5 milliárd forintot tettek ki a személyi jövedelemadó-befizetések, ami a tavalyi júliusi adatot mintegy 16 százalékkal haladja meg. Idén az első hét hónapban 463,4 milliárd forint érkezett személyi jövedelemadó címén a központi költségvetésbe, ami az éves előirányzat 60 százalékát jelenti.

Bathó Ferenc elmondta, hogy júliusban a tb-tevékenységgel kapcsolatos bevételek 14,1 milliárd forintra nőttek, ami egy egyszeri, jelentős tételnek tudható be, ugyanis a kormány átutalta a nyugdíj-kiegészítésekkel kapcsolatos pénzeket. Az év első 7 hónapjában a tb-alapok együttes hiánya 64,5 milliárd forintot tett ki 1131,7 milliárd forintnyi saját bevétel, illetve 1196,2 milliárd forintnyi saját kiadás eredőjeként. Így a július végéig kialakult hiány majdnem 640 százaléka az egész éves előirányzatnak, de Bathó Ferenc szerint aggodalomra nincs ok, mert a tb-alapok esetében a következő hónapok átutalásai, kompenzációi révén a nyugdíjbiztosítási alapnál nullszaldó, az egészségbiztosításinál 10,1 milliárd forintos hiány várható az év végén.

A sajtótájékoztatón elhangzott: augusztusban a központi költségvetésben várhatóan 45 milliárd forintos, a társadalombiztosítási alapoknál pedig 15-20 milliárd forintos hiány alakul ki, az elkülönített állami pénzalapok nullszaldóval zárnak, így az államháztartásban augusztusban 60-65 milliárd forintos hiány valószínűsíthető.

(MTI)

Ajánlat:

Pénzügyminisztérium