A svédek a középvállalkozásokat fejlesztenék

Vágólapra másolva!
Várhatóan már a héten tárgyalóasztalhoz ülnek az Investor (korábban Wallenberg) ipari-pénzügyi csoport és a Gazdasági Minisztérium (GM) képviselői, hogy tisztázzák a svéd kormány által a vadászgép- bérlés kapcsán felajánlott ellentételezés részleteit. A Magyar Hírlap információi szerint a szaktárca szeretné elérni, hogy a skandináv állam mintegy 130-140 milliárd forintos ajánlata kapcsolódjék a Széchenyi tervhez.
Vágólapra másolva!

A NATO tagállamai közül elsőként Magyarország döntött úgy, hogy 14 JAS 39 Gripen vadászgépet állít rendszerbe, elvetve a korábban nyerőnek kikiáltott F-16-osra vonatkozó amerikai ajánlatot. Matolcsy György gazdasági miniszter "verhetetlen beruházási ajánlattal" indokolta az eredményt. A Gripenek beszerzése 12 évre 130-140 milliárd forint körül alakul, amely kiadást teljes egészében ellentételezik majd a svédek. Az offset részleteiről már a héten megkezdődnek a tárgyalások az Investor-csoport - amelynek tagja a vadászgépeket gyártó SAAB AB is - és a Gazdasági Minisztérium képviselői között. A Magyar Hírlap nformációi szerint a szaktárca szeretné elérni, hogy a skandináv állam által felajánlott kompenzáció mindenképpen összekapcsolható legyen a Széchenyi terv projektjeivel. Ezt egyébként meg-erősítette a SAAB kampányigazgató is. Mats Warstedt lapunknak elmondta: mindenképpen szeretnének hozzájárulni a magyarországi kis- és középvállalkozások fejlesztéséhez. De hogy ez milyen formában valósul majd meg, csak a tárgyalásokon dől el. Annyi már biztos, hogy az ellentételezés 30 százalékát mindenképpen beruházásra fordítják. Továbbra is azok a területek jöhetnek ebből a szempontból számításba, amelyeket a Wallenberg-csoport az elmúlt 5-6 évben már megcélzott. Ezek között ott található az elektronika, a távközlés, a papír- és csomagolóipar, valamint a gyógyszergyártás.

Mats Warstedt közölte: a Wallenberg-csoport a Horn-kormánnyal 1995 szeptemberében megkötött együttműködési program (elő-ellentételezés) keretében eddig mintegy 600 millió dollárt fektetett be. Ebből a GM 450 millió dollárt ismert el eddig. Ezt az összeget a svédek mostani ajánlatuknál nem vették figyelembe. Ennek egyébként 10 százaléka beruházás, 90 százaléka pedig vásárlás (export) volt.

A kampányigazgató szerint a tárgyalásokon minden valószínűség szerint szóba kerül majd, hogy a magyar vállalatokat milyen formában vonhatják be az offset ajánlat megvalósításába. Mats Warstedt nem zárta ki, hogy lesznek olyan magyar cégek, amelyeket bevonnak a Gripenek, illetve azok alkatrészeinek gyártásába is. (A Dunai Repülőgépgyár Rt. már korábban beszállítója volt a SAAB-nak.) A Magyar Hírlap kérdésére, hogy milyen termelési, pontosabban exportkapacitás jöhet létre a tervezett svéd beruházások révén, az igazgató csak annyit közölt: a kompenzációval arra törekszenek, hogy Magyarországnak kifizetődő legyen a vadászgépüzlet.

Év végéig döntenek

A honvédelmi, a gazdasági és az igazságügy-miniszter 10 napon belül részletekbe menő tárgyalásokat kezd a 14 repülőgép bérléséről. Ennek eredményeként készül majd el az az előszerződés-tervezet, amely alapján a kormány a végleges döntést meghozza.

A Magyar Hírlap információi szerint úgynevezett fél magánjogi szerződést köttetik a magyar kabinet és a svéd cég között, az azonban csak a tárgyalások során dől el, hogy a megállapodást követően milyen kötelezettség hárul a felekre. A honvédelmi, a gazdasági és az igazságügyi tárcától egyaránt azt a választ kaptuk, hogy nem áll módjukban bővebb tájékoztatást adni sem a tárgyalásokról sem a szerződésről. A Miniszterelnöki Hivatal sajtó és információs főosztályán azt válaszolták, csak annyi bizonyos, hogy a kormány még az év folyamán szeretne dönteni vadászgépbeszerzésről.

Szilágyi Béla, Locsmándi Andrea

(Magyar Hírlap)

Korábban:

Svédország nyert a vadászgép-tenderen
2001. szeptember 10.