Jövőre nem nő az agrárium támogatása

Vágólapra másolva!
Idén az agrárágazat 310 milliárd forintos állami támogatást kap, amiből a mezőgazdaság finanszírozására 221,5 millió forint használható fel - közölte Vonza András földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerdán a parlament költségvetési bizottságának ülésén. Hozzátette: a támogatás összességében 19,4 százalékkal több a tavalyinál, és összege jövőre nem változik.
Vágólapra másolva!

A miniszter beszélt arról, hogy a támogatások igénybevétele jelenleg időarányosnak mondható, ugyanis a felhasználás mértéke 61 százalékos. Vonza András szerint ugyanakkor vannak olyan területei az ágazatnak, amelyeknél például agrárpiaci beavatkozásra van szükség: ilyennek említette a szőlő- és bor-, továbbá a tejágazatot.

Fontosnak mondta a szakminiszter azt az agrártörvény-csomagot, amelyet első olvasatban már tárgyalt a kormány és többek között a Nemzeti Földalapról, továbbá a birtokrendezésről és a családi gazdaságok kiemelt támogatásáról szóló törvényjavaslatokat tartalmazza. A miniszter közölte: számításaik szerint a Nemzeti Földalap néhány év múlva anyagilag önfenntartó lehet. Vonza András a tárca egyik legfontosabb feladatának nevezte, hogy Magyarország időben hozzáférjen az uniós agrártámogatásokhoz.

A miniszter elmondta: jövőre az agrárágazat támogatására felhasználható pénzösszeg hasonló nagyságú lesz, mint az idén. A tárca azonban egyszerűsíteni kívánja a támogatásokhoz való hozzáférést.

Az agrártárca vezetője úgy látja, hogy tíz év múlva a családi gazdaságok száma Magyarországon elérheti a 25-50 ezret, az össz-birtoknagyság megközelítheti a 2 millió hektárt, egy-egy családi gazdaság átlagos birtokmérete pedig 50 hektár körül lehet.

Domokos László, a bizottság fideszes alelnöke, és Csúcs László független képviselő azt tartotta a legfontosabbnak, hogy a minisztériumnál immár érdemi szakmai munka folyik.

Szekeres Imre, a bizottság szocialista elnöke úgy vélte, hogy az ágazat mély válságban van: 1998 óta csökken az agrárium termelése, 2000-ben az ágazatban a beruházások volumene mindössze az 1998-as szint 60 százalékát érte el, és a külkereskedelem hiányát is egyre kevésbé képes mérsékelni az ágazat. Bauer Tamás és Tardos Márton szabad demokrata képviselők úgy vélték, hogy a mezőgazdaság legfőbb problémája a tőkehiány: az elmúlt tíz évben nem érkezett tőke az agráriumba a szektoron kívülről, és a képviselők szerint a kormány nem is kíván változtatni ezen a helyzeten.

Vonza András végül közölte: a mezőgazdaság nincs válságban csupán problémák vannak az ágazatban.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

FVM