Gazdaságélénkítő csomagot készít a kormány

Vágólapra másolva!
Gazdaságélénkítő csomag kidolgozásával bízta meg a gazdasági tárcák vezetőit Orbán Viktor miniszterelnök. Az intézkedés-sorozat célja az, hogy a világgazdaság lassulása ellenére a magyar gazdaság bővülési üteme fenntartható legyen anélkül, hogy az egyensúly veszélybe kerülne. Matolcsy György gazdasági miniszter szerint elsősorban mintegy 200 milliárd forint értékű infrastrukturális beruházásokról lehet szó, melyek fedezetét nem a költségvetés biztosítaná.
Vágólapra másolva!

A magyar gazdaságnak is fel kell készülnie arra, hogy a világgazdaság lassulása tartós lehet - mondta Matolcsy György gazdasági miniszter azt követően, hogy a miniszterelnöknél kormánytagok és szakemberek áttekintették a világgazdaság helyzetét.

A miniszter elmondta: a kormányfőtől olyan program kidolgozását kapták feladatként, amely élénkíti a magyar gazdaságot és segíti a munkahelyek megtartását anélkül, hogy az egyensúlyt veszélyeztetné és megterhelné a költségvetést. A jövő heti kormányülésre többféle variációban terjesztik be a programot, majd azt követően hat héten belül kell kidolgozni a konkrét javaslatokat.

Matolcsy György szerint előrehozott és kibővített infrastrukturális fejlesztésekről lehet szó, melyekre 200 milliárd forint többletforrás is előteremthető a költségvetésen kívülről: részben az Európai Unió társfinanszírozásával, részben pedig a Magyar Fejlesztési Bank kötvénykibocsátásából lehetne a fejlesztések anyagi hátterét megteremteni.

A program részeként említette a gazdasági tárca vezetője a lakásépítkezések, az otthonteremtés lehetőségeinek bővítését. Ennek érdekében a kedvezményes hitelek 8 százalékos kamatát 6 százalékra csökkentenék. Emellett a gazdasági tárcák vezetői szerint a Magyar Fejlesztési Bank kötvénykibocsátásai révén bővíthetők a már elindított autópálya-építések és útépítések, illetve új környezetvédelmi, vízgazdálkodási, vasútépítési beruházások indíthatók.

Matolcsy György elmondta: nem teljesíthetetlen vállalkozás a magyar kormány gazdaságélénkítő programja, mert többek között az Egyesült Államok is gazdaságélénkítő csomagot fontolgat a recesszió elkerülése érdekében.

Varga Mihály pénzügyminiszter hozzátette: a program miatt a 2001-2002-es költségvetést nem kell módosítani, ugyanakkor a beruházási célú kedvezményeket növelni kell. A lehetséges kedvezmények között említette, hogy növelnék a legfeljebb 50 főt foglalkoztató vállalatok társasági adókedvezményét, vagyis ha a cégek nyereségüket beruházásra fordítják, akkor az adókedvezmény 10 millió forintos legnagyobb összege 30 millió forintra emelkedhetne 2002. január 1-jétől.

Járai Zsigmond a jegybank elnöke elmondta, hogy az úgynevezett "gazdasági csúcson" úgy ítélték meg: a forint árfolyama stabil, és az inflációs célokon sem kell változtatni. Nincs szükség a devizatartalékok további növelésére sem, sőt esetleges csökkentésükre is lehetőséget látott az MNB elnöke. A jegybank első embere elmondta: jövőre nem lesz szükség arra, hogy a magyar állam külföldön vegyen fel adósságfinanszírozó hitelt, a nettó adósságfinanszírozást elsősorban belföldi kötvénykibocsátással kívánják megoldani. Az államadósságot finanszírozó kötvénykibocsátás az idei nettó 400 milliárd forintról jövőre 750 milliárd forintra nő.

A folyó fizetési mérleg hiányát az idén az MNB 2 milliárd euróra, jövőre pedig 2,5 milliárd euróra becsüli - közölte Járai Zsigmond.