A magyar acéliparban nincs többletkapacitás

Vágólapra másolva!
A magyar acéliparnak nincs többletkapacitása, mivel Magyarország végrehajtotta az Európai Unióval kötött Európai Megállapodásnak az iparág rekonstrukciójával összefüggő vállalásait, és kapacitását csaknem a felére csökkentette - hangsúlyozta Tóth László, a Dunaferr vezérigazgatója hétfői sajtótájékoztatóján.
Vágólapra másolva!

A Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés elnöki tisztét is betöltő szakember elmondta: a kapacitás csökkentését több, európai uniós csatlakozásra váró és Magyarországnál lényegesen nagyobb acélipari potenciállal rendelkező, környező ország mindeddig nem tette meg.

Részükről, valamint a termékeiket gyakran "dömpingelő", vagy szubvencionáló országok részéről jelentős importnyomás nehezedik a magyar belső piacra, ezért a nemzetközi joggal összehangolt piacvédelem megvalósítása szükséges - tette hozzá.

A világpiac számos szereplője a piacot korlátozó, torzító kereskedelmi gyakorlatot folytat, a magyar acélipar vezetői ezért egyetértenek a - főleg Európán kívüli országokban jelentkező - többletkapacitások leépítésére irányuló nemzetközi törekvésekkel. Ugyanakkor fontos, hogy a nemzetközi acélpiac és szervezetei következetesen lépjenek fel a tisztességtelen piaci magatartás és a piaci verseny torzításai ellen. Ezt az álláspontot osztja a gazdasági kormányzat is, akik előtt a legutóbbi konzultációkon fokozott megértésre találtak a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés piacvédelemre vonatkozó kérdései - hangsúlyozta Tóth László. A párizsi acélkonferencia állásfoglalása értelmében a gazdasági kormányzatnak - a Magyar Vas - és Acélipari Egyesüléssel közösen - a következő időszakban át kell tekintenie a hazai acélipar és kereskedés helyzetét.

Az acélipari vállalatokkal folytatott konzultációk során egyebek között felmérik majd az acélipari kapacitást, azok hosszú távú gazdasági életképességét, és számba veszik, hogy az acélipari vállalatok milyen válaszokat képesek adni a változó világpiaci versenyfeltételekre, valamint áttekintik a legfontosabb gazdasági, szociális- és szabályozásbeli kérdéseket.

A tapasztalatokról az OECD decemberi konferenciáján számolnak majd be, ahol a résztvevők várhatóan konkrét elhatározásokat és intézkedéseket fogalmaznak meg.

Tóth László hangsúlyozta: a nemzetközi acélpiac és kereskedelem stabilizálásával összefüggő kérdések rendkívül fontosak ugyan, de a magyar acélipar jövőjének kulcsa a piaci alkalmazkodásban, az innováció felgyorsításában, valamint a külső és belső piacok lehetőségeinek kihasználásában rejlik.

(MTI)