Elfogadták a Széchenyi Pluszt

Vágólapra másolva!
A kormány elfogadta a Széchenyi Plusznak elnevezett gazdaságélénkítő programot - közölte Matolcsy György gazdasági miniszter a kormány szerdai ülése után. A csomagterv többek között gyorsítja az úthálózat fejlesztését, kiterjeszti a lakástámogatásokat és növeli a vállalkozások adókedvezményét. A intézkedés-csomag mintegy 200 milliárd forintba kerül, melynek többségét a Magyar Fejlesztési Bank biztosítja.
Vágólapra másolva!

Matolcsy György gazdasági miniszter a kormány szerdai ülését követő sajtótájékoztatón elmondta: a terrortámadások miatt a világgazdaság stagnálása mintegy 3-6 hónapot késhet, vagyis globális élénkülésre csak 2002 végén van kilátás. A miniszter szerint a Széchenyi Plusz terv segítségével egy évet kell "áthidalni", vagyis a gazdaságélénkítésnek ebben az időszakban kell ellensúlyoznia a világgazdaság növekedési ütemének lassulását.

A Széchenyi Plusz többek között a program lakástámogatási programjait bővíti. Így november elsejétől 8-ról 6 százalékra csökken a kiegészítő kamattámogatású hitelek kamata, a használt lakások vásárlásához felvett jelzáloghitelek kamattámogatása pedig a jelenlegi 6 százalékról 7 százalékra nő. A használt lakás vásárlására fordított összegből legfeljebb évi 240 ezer forint leírható lesz az adóból, és tetőtér-beépítésre a két gyereket nevelő családok félszocpol támogatást igényelhetnek. A tömbrehabilitációs programot a kormány tervei szerint kiterjesztik: korábban csak 50 lakásos házak vehettek részt a pályázatokon, a program elfogadása után már 25 lakásos házak is pályázhatnak. A kabinet elfogadta azt a javaslatot is, hogy bérlakásprogram céljaira 2002-ben elkülönített összeg 60 százaléka már az idén elkölthető legyen.

A gazdaságélénkítő program része, hogy a legfeljebb 510 főt foglalkoztató cégek esetében az idei 10 millió forintos adókedvezmény felső határát 30 millió forintra emelnék jövőre.

A program gyorsítja a millenniumi városközpont kulturális tömbjének új építkezéseit.

A terv része a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztési tervének korábbi megvalósítása: a kabinet döntése értelmében az idei év hátralévő részében és jövőre - a már megkezdett munkálatokon kívül - összesen 302 milliárd forint értékben kezdenek hozzá 271 kilométernyi közúthálózat-építéshez - mondta a sajtótájékoztatón Fónagy János közlekedési miniszter.

A miniszter közölte: 204 milliárd forint értékben öt, összesen 132 kilométer hosszú új gyorsforgalmi út épül, az országos közúthálózat vonatkozásában pedig megkezdődik 98 milliárd forint értékben 18 új, települést elkerülő út építése, valamint 19 egyéb fontos közúti kapacitásbővítő beruházás.

A kormány 2015-ig tartó, 150-170 projektet tartalmazó útépítési programjából 1787 milliárd forintot terveznek 1550 kilométer gyorsforgalmi út megépítésére. A kabinet elképzelései szerint a 15 éves program során 1250 milliárd forint jutna számos egyéb országos közút és létesítmény építésére.

Matolcsy György a Széchenyi Plusz összesen hét pontjának finanszírozásáról elmondta: az mintegy 200 milliárd forintos többletforrást igényel, aminek 60-70 százalékát fejlesztések, beruházások ösztönzésére fordítanak. Garanciavállalásokra a teljes összeg 30 százalékát költik. A miniszter elmondta, hogy a források többsége a költségvetésen kívülről - elsősorban a Magyar Fejlesztési Bank kötvénykibocsátásából - érkezik, a büdzséből 10 milliárd forint alatti összegre lesz szükség. Matolcsy megerősítette: a kormány gazdaságpolitikája, a költségvetés és a monetáris politika nem változik.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium

Pályázatok
(az Üzleti Negyed rovata)