Százmilliárdnál több a 2002-es Széchenyi tervre

Vágólapra másolva!
Decemberben már lehet pályázni a Széchenyi terv 2002-es támogatásaira. A gazdasági tárca szerdán meghirdetett programjának költségvetési forrása nem lett kevesebb, mert a minap elfogadott zárszámadás 25 milliárd forintot tett lehetővé a Széchenyi terv pótlólagos finanszírozására - közölte a tárca vezetője a miniszterelnök jelenlétében tartott ünnepségen.
Vágólapra másolva!

A jövő évben 110 milliárd forintot lehet felhasználni a Széchenyi terv pályázatainak finanszírozására. A parlament ugyanis a zárszámadás keretében lehetővé tette 25 milliárd forint e célú elszámolását. Ezáltal az idén nem 100 milliárd forint, hanem 120 milliárd költhető el a pályázatokra. Nincs szükség tehát arra, hogy a 2002-es büdzséből "hozzanak előbbre" pénzt a program céljaira. Ezt a finanszírozási hátteret is ismertette Matolcsy György gazdasági miniszter azon a rendezvényen, melyen a kormányfő jelenlétében a jövő évi Széchenyi terv kínálta lehetőségeket ismertették.

A jogi változások közé tartozik, hogy azok a pályázó kisvállalkozások, amelyek egymillió forint alatti támogatást nyernek el, már nem lesznek kötelesek a jelenlegi szabályok szerint iratokat, igazolásokat benyújtani. Elegendő, ha nyilatkoznak például a szabályosan fizetett köztartozásokról, amit a pénz utalása előtt ellenőriznek majd. Az önkormányzatok, társasházak, egyházak, alapítványok úgy pályázhatnak, hogy biztosítékokat nem kell produkálniuk. A vállalkozásoknak az előlegfelvételt lehetővé teszik, ekkor azonban biztosítékra mindenképpen szükség lesz. A 2002-es támogatási lehetőségek most kerülnek nyilvánosságra, s arra is módot ad a gazdasági tárca, hogy az internetről letölthető űrlappal december 1-jétől be is nyújthassák a vállalkozások, önkormányzatok pályázataikat. Ezzel egyetemben az idei feltételrendszerben is érkeznek a pályázatok, egészen az esztendő végéig.

A Széchenyi terves aktualitásokat ismertető rendezvény sajtótájékoztatóján a Gazdasági Minisztérium valamennyi államtitkára és helyettes államtitkára külön is számot adott az új lehetőségekről. Ilyen változtatás például, hogy a kényszerű telephely-változtatás megkönnyítését jövőre már nem a mostani maximum 3 millió forint állami támogatás, hanem akár 50 millió teszi lehetővé. Az európai regionális vállalati központok magyarországi létrehozásának újabb típusához, az informatikai kialakításához is állami forrást lehet elnyerni. A panelházak energiatakarékosabbá tételét segítő felújításokhoz a mai szabályok szerint akkor lehet állami pénzt kapni, ha az épület valamennyi falfelületét korszerűsítik. Újabban lehetőség lesz arra, hogy csak a ház északi oldalát tatarozzák közpénzt is felhasználva. A nagyvárosi lakóépülettömbök korszerűsítésénél lejjebb viszik az állami finanszírozás kritériumaként megszabott minimális lakásszám határát, 2002-től az új "mérce" 25 lakás. A Széchenyi terv energiaprogramjának egyik újítása, hogy önállóan is igényelhetik a lakások tulajdonosai a támogatást, ha az épület más lakói nem korszerűsítik otthonaikat. A turizmus hagyományos finanszírozási területei mellett 2002-ben pályázni lehet olyan jogcímen is állami pénzre, hogy a települési összkép javul a tervezett beruházás nyomán. Ebbe azt is beleérti a gazdasági tárca, hogy nyilvános illemhelyeket és ivókutakat telepítenek.

A Széchenyi terv jövő évi lehetőségeinek ismertetése mellett az ideiről is mérleget vontak a vállalkozóknak és polgármestereknek tartott szerdai minisztériumi ünnepségen. Oklevéllel jutalmaztak sikeresen pályázó cégeket, önkormányzatokat. Orbán Viktor miniszterelnök ebből az alkalomból jelentette ki beszédében: a mindenkori kormány, ha azt gondolja, hogy a gazdaságról többet tud, mint a vállalatok, bukásra van ítélve. Az állami újraelosztás 37,5 százalékos mértéke az EU-s átlagnál alacsonyabb, a központosítás növelésére azért sincs szükség, mert a gazdaság növekedése létrehozza a jóléti célokat szolgáló többletforrásokat.

Gergely László

(Magyar Hírlap)

Ajánlat:

Gazdasági Minisztérium