Marad a választásokig az ÁPV Rt.

Vágólapra másolva!
Mind több jel utal arra, hogy a korábbi tervekkel ellentétben nem választják ketté az ÁPV Rt.-t. A jelenlegi kormány ugyanis jól láthatóan nem szívesen vállalja a bonyolult szervezet - eredetileg októberre tervezett - "felfejtésével" járó politikai hercehurcát a választások előtt. Egyelőre mindenesetre úgy tűnik: a vagyonügynökség továbbra is finanszírozhatja a kormány projektjeit, és minden marad a régiben.
Vágólapra másolva!

Mint a Népszava elsőként augusztusban megírta, idén szinte biztos, hogy nem válik szét az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt., és valószínű, hogy ebben a kormányzati ciklusban már egyáltalán nem kerül erre sor - vélik a céghez közel álló forrásaink. Egyértelmű, hogy a tömeges privatizáció lezárultával "célját vesztett" szervezet eredetileg októberre tervezett kettéválasztása nem csupán néhány hónapot késik, mivel az rt. megszüntetését szabályozó törvényjavaslatnak nyoma sincs.

A tervezetről legutóbb július végén lehetett hallani, amikor az előkészítés legutolsó szakaszába ért, azaz államigazgatási egyeztetésre került. Ahhoz, hogy még a választások előtt meginduljon a vagyonkezelő felszámolása, már a jelenlegi ülésszak során parlament elé kellene kerülnie a törvényjavaslatnak.

Megszavaztatása persze valószínűleg nem lenne könnyű most sem, ám ez végképp lehetetlenné válik, ha Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatainak megfelelően nem lesz tavaszi ülésszak.

Eredetileg úgy volt: az ÁPV Rt. október 31-ig két utódszervezet között megosztja vagyonát, majd megszűnik.

Az állami vagyon - a termőföldterületek kivételével - a Magyar Holding Rt.-hez kerül, míg a kötelezettségeket egy költségvetési intézmény kezeli - állt a tervben. Ez a tartós állami tulajdon megszűnéséről is rendelkezett, és kimondta: az állam kezében lévő részesedésekről nyilvános határozatban adna számot a kormány. Augusztusban, amikor a Népszava először kapott olyan információkat, amelyek szerint a kettéválasztás nem fog megtörténni, a törvénytervezet "gazdájának", a Miniszterelnöki Hivatalnak (MeH) az illetékese a lap érdeklődésére annyit közölt: az ÁPV Rt. kettéválasztásával kapcsolatban jelenleg "háttéregyeztetések" zajlanak és folyik a vagyon felmérése, s mindkettő időigényes feladat.

Arról, hogy miért marad el a vagyonkezelő megszüntetése, konkrét választ nem kapott a Népszava, mivel ezzel kapcsolatos kérdéseinkre a vagyonkezelő nem válaszolt. Az ÁPV Rt.-nél dolgozó forrásaink szerint mindenesetre nem "tragikus" az átszervezés elmaradása. A szervezet sem volt megfelelően felkészülve erre, és az átalakítás koncepciója sem forrott még ki teljesen. Ráadásul így elkerülhető az egykor nagy vagyonú, ám befektetéseinek és üzletkötéseinek részleteit meglehetősen nagy titokban tartó vállalat felszámolása körüli politikai vihar is - magyarázzák.

Ez utóbbi körülmény komoly szerepet játszhat abban, hogy a kormány láthatólag egyelőre félretette az átalakítási terveit. A választások előtt ugyanis valószínűleg tanácsos ügyelni arra, hogy ne legyen az ellenzéknek ürügye az eddig mintegy 20 milliárd dollárnyi állami vagyont értékesítő szervezet alaposabb kivizsgálására. Nem mellékes szempont a kettéválasztás elhalasztásával kapcsolatban, hogy a kormány nem szívesen mond le "házipénztáráról", amelynek segítségével gyakorlatilag parlamenti kontroll nélkül finanszíroztathatja projektjeit. Ennek módszere általában az, hogy a kormány a tulajdonosi jogok letéteményeseként felszólítja az ÁPV Rt.-t, juttasson tőkeinjekciót a szintén állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banknak, amely azt a kormány utasításainak megfelelően kiadja hitelre vagy elkönyveli saját befektetésként. Majd az üzleti és banktitkokra hivatkozva elutasítja a végső soron közpénzeken folytatott beruházások részleteit firtató kérdéseket. Ez a - egyébként a Nemzetközi Valutaalap által is kifogásolt - körkörös finanszírozási rendszer az ÁPV Rt. kiesésével megszakadna, ami hátrányos lenne a választásokat megelőző népszerűsítő költések lebonyolítása szempontjából is.

A Népszava ismeretei szerint egyre nagyobb támogatást kap kormánykörökben az az elképzelés, hogy egyelőre maradjon fenn a Kincstári Vagyonkezelő Intézet (KVI), illetve az ÁPV Rt. is, és jöjjön létre egy külön szervezet, amely a követeléseket kezeli. Ezzel szakértők szerint azonban gyakorlatilag "eltemetnék" a kormánypolitikusok a modern állami vagyonkezelés lehetőségét, ahol határozottan elválasztják a versenyszférában piaci alapon működő állami tulajdonú vállalatok feletti tulajdonosi jogok gyakorlását és a minisztériumi felügyelettel végzett adminisztratív jellegű tevékenységet.

Arról, hogy miért késik a vagyonkezelő megszüntetése, konkrét választ a lap nem kapott, mivel ezzel kapcsolatos kérdéseinkre a vagyonkezelő azt mondta: "Az ÁPV Rt.-nek nincs információja a törvényjavaslat beterjesztésének időpontjáról és az új szabályozás hatálybalépéséről." Nem tudta meg azt sem, hogy milyen cégek, ingatlanok vannak jelenleg az ÁPV Rt. tulajdonában, és hogyan aránylik az ÁPV Rt. vagyonának értéke a kötelezettségvállalásaihoz, s az utóbbiaknak mekkora hányada nehezen vagy egyáltalán nem beváltható. Homály fedi azt is, hogy az ÁPV Rt. idei üzleti tervének megvalósítása hogyan alakul.

Dóra Melinda Tünde

(Népszava)

Ajánlat:

ÁPV Rt.

Korábban:

Késik az ÁPV Rt. Átalakulása
(2001. október 10.)