Luxemburg mentette meg az eurót

Vágólapra másolva!
Alig öt héttel az euróbankjegyek és -érmék forgalomba kerülése előtt a luxemburgi kormányfő kifecsegte, miként döntötte majdnem romba az euróépítményt 1993-ban Franciaország, amikor megpróbálta elkerülni a frank leértékelését. Jean-Claude Juncker, aki akkoriban pénzügyminiszter volt, azt is elmondta, Luxemburg megsemmisítette azt a vészhelyzetre tartalékolt titkos luxemburgifrank-készletét, mely lehetővé tette volna, hogy kiléphessen a Belgiummal 80 éve fennálló monetáris unióból.
Vágólapra másolva!

Luxemburg '93-ban gyakorlatilag megakadályozta az eurótervek kudarcba fulladását, amikor azzal fenyegette meg a többieket, hogy ő is kilép a rendszerből, sőt felmondja a Belgiummal 80 éve fennálló monetáris unióját is, ha az átváltási mechanizmus franciák által okozott krízisére nem találnak megfelelő megoldást - mondta el az AFP-nek Jean-Claude Juncker kormányfő. Luxemburgban, az Európai Unió legkisebb államában a belga frank a hivatalos fizetőeszköz. Több mint húsz éve azonban a miniállam titokban nagyobb mennyiségű luxemburgi frankot állított elő és rejtett el, hogy saját készpénzzel rendelkezzen arra az esetre, ha kénytelen lenne a szomszédos Belgiummal fennálló monetáris unióját felmondani.

Ehhez közeli helyzet mindössze egyszer állt elő, 1993 augusztusában, az európai pénzügyminiszterek egy késő éjszakába nyúló találkozóját követően, amikor az Európai Monetáris Rendszer (ERM) majdnem összeomlott - mondta el a luxemburgi kormányfő, akinek országa január elsejétől szintén az euróra áll át a belga frankról. Az ERM-et ekkor már egy éve fenyegette a szétesés veszélye, ugyanis 1992-ben több kisebb valutát és a brit fontot is jelentősen le kellett értékelni a nemzetközi pénzpiacokon folyó spekulációk, valamint a német egyesülés okozta kamatláb-emelkedés és infláció eredményeképpen. Nagy-Britannia végül - miután a franciák és a németek nem voltak hajlandók engedményekre - kénytelen volt kilépni a rendszerből. 1993-ban azonban a franciák voltak kénytelenek leértékelni a frankot, és az újabb leértékelések elkerülése érdekében rá kívánták venni Németországot és Hollandiát, lépjenek ki az ERM-ből - állította Juncker.

,Németország és Hollandia tájékoztatott bennünket, hogy francia kérésre szándékukban áll kilépni az EMS-ből, ami gyakorlatilag az euró halálát jelentette volna - jelentette ki. Úgy éreztem - tette hozzá az akkori pénzügyminiszter -, hogy ez az ész nélkül végrehajtott manőver lehetetlenné tette volna, hogy valaha is visszatérjünk a pénzügyi ortodoxiához és fegyelemhez. Ezen a bizonyos estén fenyegetésként én is elmondtam, hogy amennyiben Németország és Hollandia kilép, mi is követjük őket, és felbontjuk a Belgiummal kötött monetáris uniót is. Ugyanis elképzelhetetlen lett volna, hogy az egyetlen ország, amely valóban teljesítette az összes konvergenciára szóló előírást, bennmaradjon az EMS-ben, miközben Németország és Hollandia - amelyek ugyancsak jól teljesítettek, de kevésbé jól, mint mi - elhagyják azt. Megtehettük volna, hiszen 1982 óta Luxemburg saját bankjegyeket nyomtatott, amelyek egy ilyen döntést követően másnap már forgalomba kerülhettek volna - magyarázta Juncker. Két hónappal ezelőtt azonban megsemmisítettük a készletet. Ez volt Luxemburg legjobban őrzött titka."

Juncker szerint a fenyegetés nem irányult Belgium ellen, hanem egyszerűen taktikai manőverként használták. A krízist végül úgy oldották fel, hogy 15 százalékra szélesítették az átváltási sávot.

Rockenbauer Nóra

(Magyar Hírlap)