Kamatcsökkentést vár a piac az MNB-től

Vágólapra másolva!
Hétfőn legalább 25 bázisponttal csökkenti irányadó kamatait az MNB Monetáris Tanácsa - véli a NAPI Gazdaság által megkérdezett kilenc makroelemző. Két elemző fél százalékpontos mérséklést vár, de a 25 bázispontos lazításra voksoló hét szakértő között is volt olyan, aki szerint az év utolsó - december 22-én tartandó- tanácsülésén is újabb 25 bázispontos kamatvágásra lehet számítani.
Vágólapra másolva!

A most negyed százalékpontos csökkentést valószínűsítők közül is többen könnyen elképzelhetőnek mondták az 50 bázispontos mérséklést.Az MNB legutóbb november 13-i hatállyal vitte lejjebb az irányadó kamatokat, akkor 10,75 százalékról 10,25 százalékra csökkent a jegybanki alapkamat és a kéthetes jegybanki betét kamata. A legutóbbi kamatváltoztatás a negyedik volt az idén, eddig háromszor csökkentett és egyszer emelt a jegybank. Év elején 11,00 százalék volt a kamat.

Az elemzők szerint a lépést az teszi lehetővé, hogy az inflációs célkitűzés eléréséhez a jelenleginél gyengébb forintárfolyam is elegendő. Ez egybecseng Járai Zsigmond jegybankelnök november eleji nyilatkozatával, amely szerint az idei évre vonatkozó cél 257 forintos euroárfolyam mellett is tartható. Tegnap 249 forint alatt is forgott az európai közös pénz a bankközi piacon, azaz a forint jóval a Járai által elegendőnek minősített szint fölé erősödött.

Az elemzők már többször rámutattak, hogy az MNB nehezen tudja függetleníteni magát a külföldön, elsősorban az Európai Központi Bankban (ECB) hozott kamatdöntésektől. A jelenlegi magyar makrogazdasági környezet azonban lehetővé teszi a kamatszint csökkentését az ECB csütörtöki döntésétől függetlenül is - fejtették ki többen is.

Az előzetes várakozások szerint az európai jegybank kormányzótanácsa csütörtöki ülésén érintetlenül hagyja az eurozóna kamatait. Közgazdasági szempontból nincs jelentősége annak, hogy a MonetárisTanács jövő hétfőn vagy december 22-én szánja el magát a Kamatcsökkentésre -vélik a szakértők. Mindemellett a megkérdezett elemzők többsége szerint valószínűbb a december 10-ei döntés, mert az év utolsó ülése túl közel van az év végi piaci pangáshoz, ráadásul a karácsonyi ünnepek miatt szombatra esik.

(MTI)