Rövidesen fizetésképtelenné válhat Argentína

Vágólapra másolva!
A három éve húzódó recesszió, az erősödő társadalmi feszültségek és a gazdasági miniszter lemondása után Argentína most már valószínűleg nagyon gyorsan fizetésképtelenné válik - közölte a Fitch nemzetközi hitelminősítő intézet. Pénteken már zárva maradtak az ország pénzintézetei és tőzsdéi.
Vágólapra másolva!

A cég New York-i irodája által kiadott sajtóközlemény szerint a kaotikus körülmények között "minden pillanatban" bekövetkezhet a nemteljesítés a magánhitelezőkkel szembeni 97 milliárd dolláros devizaadósságra.

A Fitch szerint nem tartható tovább az argentin peso kötött árfolyamrendszere sem, amelynek alapján a valuta 1:1 arányban a dollárhoz van rögzítve. A hitelminősítő szerint az egyetlen lehetőség a peso leértékelése. A Fitch szerint a törlesztések leállítása és a leértékelés együtt azzal járhat, hogy a hitelezők az Argentínával szembeni követelésük névértékének legalább 50 százalékát kénytelenek lesznek leírni.

Az európai hitelminősítő már december elején nemfizetői sávba sorolta a szuverén argentin adósságot, az amerikai Standard and Poor's pedig argentin bankokra adott ugyanilyen osztályzatokat.

A Fitch akkori New York-i közleménye szerint a cég - a korábbi figyelmeztetésnek megfelelően - nemfizetésnek tekinti az argentin kormány által korábban meghirdetett szuverén adósságcserét - amelynek első szakasza november 30-án zárult.

A Standard and Poor's szelektív nemteljesítői (selective default, SD) kategóriába sorolt több argentin nagybankot, miután a kormány erősen korlátozta a betétekről felvehető összegeket.

Argentína november elején "önkéntes" adósságcsere-programot javasolt a befektetőknek. Az argentin adósságszolgálati teher csökkentését célzó terv alapján a 11 százalék kamatot fizető szuverén kötvényeket 7 százalékos kamatozású papírokra cserélnék. A befektetők előnye ebből az akkori indoklás szerint az lenne, hogy az új adósságokra az állam az addigiaknál szélesebb körű garanciákat vállalna. Az argentin elnök szerint az adósságcserével Argentína már jövőre 3-4 milliárd dollárt takaríthatna meg.

A nemzetközi hitelminősítők rögtön jelezték, hogy az adósságcserét a meghirdetett feltételekkel gyakorlatilag a nemfizetés bejelentésének tekintik.

(MTI)