<P class="MsoNormal">Fizetésre köteleznék a környezet pusztítóit

Vágólapra másolva!
Kétségbeesett erőfeszítéseket tesznek az európai vegyipari és olajipari cégek, hogy elhárítsák az Európai Bizottság (EB) készülő javaslatát, amelynek alapján akár évi 2 milliárd dollár kártérítést is fizethetnek az általuk szennyezett környezetért. Pedig az Európai Unió még csak arra sem kötelezné őket, hogy állják a már szennyezett területek 55 milliárd euróra (49 milliárd dollárra) becsült helyreállítási, tisztítási költségeit.
Vágólapra másolva!

Az EB a tervek szerint ma terjeszti elő azt a javaslatot, mely szerint a nagy környezetszennyezők - mint a legnagyobb európai olajipari vállalat, a Royal Dutch/ Shell Group vagy a vegyiparban szennyező BASF AG - potenciálisan akár korlátlan összegű kártérítési fizetésére is kötelezhetők lennének a folyóvizek, a talaj az állati élőhelyek károsításáért.

Erik Berggren, az EU munkáltatói föderációja, az Unice tisztségviselője viszont kijelentette: "Mindaddig, amíg nem rögzítik, hogy egy károsult fának, egy elpusztult madárnak mi az ára, addig mindenféle anyagi igény pusztító jellegű lehet a vállalatokra nézve, hiszen azok még be sem biztosíthatják magukat a (javasolt) korlátlan felelősség miatt."

A bizottság állásfoglalását ugyanis, hogy "fizessen a szennyező!", egy sor incidens provokálta ki. A pohár 1998-ban csordultig telt, amikor Spanyolország eddig legnagyobb környezetszennyezési ügyét volt kénytelen megélni. Egy svéd-kanadai tulajdonban lévő cink- és rézbányászati vállalkozás, a Boliden Ltd. toxikus anyagokat tároló gátja átszakadt, és a kiömlő veszélyes anyag 12000 acre (1 acre=0,4 hektár) természetes mocsárvidéket és természetvédelmi területet borított el. A vállalat, Spanyolország és az EU több százmillió eurót (illetve akkor még ennek megfelelő összeget) költött el a védett terület mentesítésére.

Az Európai Bizottság már egy évtizede próbálja mederbe terelni az üzleti élet és a környezetvédők vitáját ebben az elvi, de kemény anyagi következményekkel is járó ügyben, s ha végül elhatározza magát, akkor a tervet - fizessen a szennyező! - el kell fogadniuk az EU-tagállamok kormányainak és az EU parlamentjének is.

A bizottság azonban jelentős engedményt is tett az üzleti világnak: azt a legkevesebb 300 ezer acréra becsült értékes területet, amelyet tevékenységével már beszennyezett, nem a saját költségén kell megtisztítania. - területek mentesítésének költségei jóval meghaladják az 55 millárd eurót, és még így is csak részben fedeznék a "történelmileg" - azaz az évtizedek során - elpusztított környezet megtisztításának költségeit az egyes tagállamokban.

A bizottság szerint az európai kormányoknak és üzleti vállalkozásoknak "csak" az újonnan szennyezett területek mentesítéséért 940 millió és 2,35 milliárd euró közötti összeget kellene fizetniük évente! Az összeg pontatlanságának oka a bizottság szerint az, hogy a tagállamok adatszolgáltatása hiányos, illetve hogy az EU alkalmazkodik az USA hasonló törvényéhez is.

A bizottságnak a javaslathoz fűzött emlékeztetője megállapítja: "meglehet, az összegek nagyoknak tűnnek, de a járulékos költségek attól még nem válnak semmivé, hogy a közösség nem hoz törvény a felelősség megállapításáról".

(Bloomberg/Magyar Hírlap)