Lassan halad az anonim betétek nevesítése

Vágólapra másolva!
A múlt év végétől már nem nyithatók anonim bankbetétek, és megindult a már létezők nevesítése. Ez azért is fontos, mert szerdán kezdődött el annak a Nemzetközi Pénzügyi Akciócsoportnak (FATF) az ülése, amely Magyarországot a pénzmosási feketelistára helyezte.
Vágólapra másolva!

Már tavaly megkezdődött a bemutatóra szóló, vagy más néven anonim betétek állományának lassú csökkenése. Az Országos Betétbiztosítás Alap egyik tavaly őszi hírlevele szerint a korábbi 360 milliárd helyett már csak 322 milliárdnyi forint volt a név nélküli betétekben. Az anonim betétek aránya egyébként nem jelentős a teljes betétállományhoz képest, annak csupán mintegy 2,5 százalékát teszi ki. A nevesítést és az anonim számlák nyitásának betiltását a pénzmosást szabályozó törvénymódosítás mondta ki.

A legtöbb ilyen betétet, összesen 2,2 millió darabot az OTP Banknál tartják nyilván, 200 milliárd forint értékben. A banknál arról számoltak be, hogy az elmúlt hónapokban több mint 300 ezer betéttulajdonosnál zajlott le a nevesítés. A betétek mellett más termékeket, így a kamatozó takarékbetétkönyvet, a takaréklevelet, a gépkocsinyeremény-betétkönyvet, a betéti jegyet, valamint más bemutatóra szóló értékpapírszerű betéti okiratot is érint a nevesítési kötelezettség. A bank a műveletet június 30-áig ingyen, később pedig már díj fejében végzi el.

A 170 takarékszövetkezetnél 60 milliárd forintnyi betétállományt érintett a nevesítés. A legutóbbi, tavaly november végi adatok szerint mindössze 2 milliárd forinttal csökkent ez az állomány - mondta el Tóth Kálmánné, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség ügyvezető igazgatója.

A bankbetétek gyors nevesítése azért olyan fontos, mert a Nemzetközi Pénzügyi Akciócsoport (FATF) elsősorban emiatt sorolta Magyarországot - 17 más állam társaságában - a pénzmosás területén a "nem együttműködők" közé. A pénzmosás ellen harcoló szervezet szerdától február 1-jéig ülésezik Hongkongban, és ez az első alkalom, amikor felülbírálhatja korábbi döntését, és Magyarország lekerülhet a komoly presztízsveszteséget is okozó feketelistáról. Bár a szakértők szerint erre az év közepe előtt valószínűleg nem kerülhet sor.

Vonczem Gabriella

(Magyar Hírlap)