Széchenyi-kártya: 2 milliárd forintos támogatás

Vágólapra másolva!
Az idei évben a kormány tervei szerint 2 milliárd forinttal segítenék a Széchenyi hitelkártya bevezetését, és a működtetéshez szükséges rendszer kialakítását. Matolcsy György gazdasági miniszter szerint a kormány 5 százalékos tervezett kamattámogatása mellett a hitelkártyával felvett hitel kamata 10 százalék alatt maradhatna. Minisztériumi becslések alapján mintegy 50-100 ezer vállalkozó igényelné a maximum egymillió forintos kölcsönt.
Vágólapra másolva!

Pokorni Zoltán, a Fidesz elnöke szerint pártja megvalósíthatónak tartja a Széchenyi hitelkártyára vonatkozó elképzelést és örömmel áll a javaslat mellé - mondta a pártelnök egy hétfői sajtótájékoztatón. A tájékoztatón elhangzott: a kormány keddi ülésén szerepel a Széchenyi hitelkártya bevezetésének támogatása.

A hitelkártya kibocsátásának részleteiről tartott beszélgetésen részt vett Matolcsy György gazdasági miniszter is, aki elmondta, hogy a tervek szerint az idén, a Széchenyi-terv keretében 2 milliárd forinttal segítenék a rendszer kialakítását és működtetését.

Matolcsy György elmondta, hogy a javaslatuk szerint a kormány 5 százalék kamattámogatást adna a Széchenyi vállalkozói hitelkártya révén felvett hitelhez, és ezzel remény van arra, hogy 10 százalék alá csökkenjen a forgóalap hitelkamata. A tervek szerint a hitelgarancia-díj egy százalékát az állam vállalja, egy százalékát pedig a bankok fedeznék.

A rendszer kiépítéséhez a kormány 340 millió forintot is adna a Széchenyi-terv előirányzatából. A miniszter szerint becslések alapján 50-100 ezer vállalkozó igényelné eleinte a kártyát, ez alapján 80-100 milliárd forint többlet forgóeszköz hitelforrás kerülne a gazdaságba.

Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke elmondta, hogy a vállalkozói hitelkártya kibocsátásának ötletét az érdekképviselet elnökségi ülésein több párt vezetőivel is megvitatták. A pártvezetők a javaslattal egyetértettek, de jelenleg a Fidesz van abban a helyzetben, hogy ennek megvalósítását segítse.

A Széchenyi-kártya éven belüli forgóeszköz-hitel felvételét tenné lehetővé maximum egymillió forint erejéig, háromhavonkénti lejárattal. A konstrukció indulásakor a kereskedelmi és iparkamarák, valamint a VOSZ tagjai vehetnék igénybe.

A tájékoztatón elhangzott, hogy a közreműködő bankok kiválasztására az MKIK és a VOSZ nyílt pályázatot ír ki. Kedvező esetben az első kártya kiadása április, májusban várható.

(MTI)