Titokzatos állami tőkekihelyezők állnak a startvonalon

Vágólapra másolva!
Titokzatos módon készítik elő az állam pénzével alapított két tőkebefektető társaság indulását. A Pénzügyminisztérium bankokkal együtt hozta létre az egyik céget, a Gazdasági Minisztérium pedig a Regionális Fejlesztési Holding Rt.-n keresztül gründolta vállalkozását. A heteken belül piacra lépő cégek nem keresztezik egymás útját, az egyik 50 millió forintig, a másik 100 millió fölött helyez ki tőkét vállalkozásokba.
Vágólapra másolva!

Néhány héten belül két részvénytársaság is kilép a piacra azzal a céllal, hogy tőkebefektetőként vegyen részt vállalkozások finanszírozásában. Mindkét társaság alapítói között jelen van az állam. A hét elején a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Széchenyi hitelkártyát beharangozó tájékoztatón tényként közölte a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. szolgáltatásainak tavaszi indulását. Január közepén pedig a Regionális Fejlesztési Holding Rt. (RFH) vezérigazgatója adott hírt a cége által létrehozott Befektetői és Beszállítói Rt. mielőbbi startjáról. Így - a Széchenyi tervvel együtt - a kormányzat hamarosan már három forrásból juttathat tőkét a vállalkozásoknak.

A két részvénytársaság szolgáltatásainak tavaszi indulásáról hivatalos információkat egyelőre nem hoznak nyilvánosságra, feltehetően azért, mert kormányzati bejelentésekre kerülhet sor a későbbiekben.

Azt azonban tudni lehet, hogy a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. alapításához a Pénzügyminisztérium hárommilliárd forinttal járult hozzá. A tárcán kívül a Hitelgarancia Rt. és hat bank szállt be az alapításba. A Befektetői és Beszállítói Rt.-t a Gazdasági Minisztérium 2,5 milliárd forintjával hozták létre.

A PM-es hátterű Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt. 50 millió forintig hajt végre tőkeemelést a pénzért pályázó vállalkozásban, és nem kíván részesedése arányában közvetlen befolyást gyakorolni a menedzsmentben. Az ellenőrzés jogát azonban gyakorolni fogja, de nem úgy, hogy a finanszírozott vállalat napi döntéseire terjed ki a figyelme. Nem a hozamban érdekelt az állam és a bankok által létrehozott társaság, hanem abban, hogy hitelek eléréséhez tőke ágon segítse hozzá a vállalkozásokat. Az rt. a cégekbe betett forrást nem kívánja kivenni akkor sem, amikor ő maga kiszáll a vállalkozásokból.

A Gazdasági Minisztérium pénzéből létrehozott Befektetői és Beszállítói Rt. csak 100 millió forint fölötti tőkét igénylő vállalkozásokra koncentrál, reménybeli partnerei a multicégek beszállítói lesznek. A társaságot alapító RFH-nál nem cáfolták, hogy befolyást kérnek azoknál a partnereknél, amelyeknél a tőkéjük dolgozni fog.

A két új "állami" cég szakmai hátterét ismerő, magát megnevezni nem akaró szakértő szerint a vállalkozások a három állami forrásra nem úgy tekintenek majd, mint egymással versenyző tőkekihelyezőkre. Részben azért, mert komplementer pénzügyi termékekről van szó, részben azért, mert a tőkeinjekcióra pályázó társaságoknak meg kell vizsgálniuk, hogy adottságaik alapján hol van esélyük pénzhez jutni.

Gergely László

(Magyar Hírlap)