Olcsóbb lakossági hiteleket vehetünk fel márciustól

Vágólapra másolva!
Érdemes várni a hitelfelvétellel márciusig, mert a Magyar Hírlap információja szerint több banknál is olcsóbbak lesznek a lakossági folyószámla- és más fogyasztási kölcsönök. A Kereskedelmi és Hitelbank és a Raiffeisen Bank megerősítette a lap kérdésére a várható kamatmérséklést, de úgy tudjuk, az OTP Bank is hasonló lépésre készül. Az év eleji körkép szerint a legolcsóbb folyószámlahitelt jelenleg a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB), a legdrágábbat pedig a Citibank nyújtja.
Vágólapra másolva!

Miközben a bankok betéti kamatai tavaly késő ősz óta zsugorodnak, a lakossági fogyasztási kölcsönök feltételein jó ideje nem változtattak a bankok. A folyószámlahitelek például az OTP Banknál, a Postabanknál, a Kereskedelmi és Hitelbanknál, de a hitelkamatait gyakrabban módosító CIB Banknál is lényegében egy-másfél éve befagytak.

Van olyan pénzintézet is, mint a Citibank, amely egyes lakossági kölcsöneinek árát három éve nem változtatta. A tétlenségre azonban ma már nincs magyarázat. A legutóbbi, december/december alapon számított éves infláció az egy, pláne három évvel ezelőttihez képest több százalékponttal csökkent, és ma már 7 százalék alatt van, ezzel párhuzamosan a piaci kamatszint fél éve lejtmenetbe váltott, és azóta a bankok is folyamatosan faragják a betéti kamatokat. A jegybanki alapkamat tavaly július óta 2,25 százalékponttal lett kisebb, s az akkori 11,25 százalék helyett ma már csak 9 százalék.

Erős kamatverseny csak a lakáshiteleknél érzékelhető, legyen az akár piaci jelzáloghitel vagy állami kamattámogatás mellett nyújtott kölcsön. A piaci feltételű ingatlanhitelek átlagos kamata 2000 végén 17,7 százalék volt, tavaly decemberben viszont már csak 14,7 százalékba került a jegybank adatai szerint. Az állami kamattámogatással nyújtott lakáshitelek ennél is nagyobb mértékben, 5-6 százalékponttal csökkentek.

A jelek szerint azonban, ha késve is, de a kamatcsökkentés elér egyes fogyasztási hiteleket is. A tavasz hagyományosan a hitelezési szezon indulását is jelenti, így nem véletlen, hogy több nagy bank március elsejére időzíti az új, alacsonyabb kamatok bevezetését. A Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) a Magyar Hírlap értesülései szerint átlagosan 1 százaléknál nagyobb csökkentésre készül, ami érinti a folyószámlahitelt és várhatóan a jelzálog alapú személyi kölcsönt. A fedezet nélküli személyi hitelek ára azonban előreláthatólag nem változik, az euró alapú személyi kölcsönt ugyanis a jelenlegi 14 százalék körüli kamattal is versenyképesnek tekintik. Az ügyfelek elcsábítására és így a forgalom növelésére a fogyasztási hitelek közül elsősorban a jelzálog alapú személyi kölcsön alkalmas, így várhatóan itt lesz a nagyobb a kamatcsökkentés - derült ki. Az olcsó folyószámlahitel ugyanis a bankárok szerint nem elég nyomós indok ahhoz, hogy valaki elhozza számláját egy másik banktól, mert az ügyfelek a számlavezetés összes költségét nézik. Ettől függetlenül a K&H mellett az OTP Bank is készül arra, hogy márciusban a több mint egy éve változatlan - számlához kapcsolódó - A, B, és C hitel árát módosítsa. A betétek kamatait ugyanis tavaly késő ősz óta már több lépésben, legutóbb február elején csökkentette, 0,75-0,85 százalékponttal. A Raiffeisen Banknál is rebesgetik, hogy tavasszal átszabják a hitelkamatokat, amely egyaránt érinti a lakás és az egyéb fogyasztási kölcsönöket. Nem kizárt, hogy a versenytársak lépései nyomán a CIB Bank is hozzányúl a folyószámlahitel-kamatához, amelyet vélhetően csak reklámcélból módosítottak az elmúlt év folyamán, 20-ról 19,95 százalékra. A bank szóvivője szerint ugyanis a CIB Bank ismert arról, hogy a piaci kamatszint csökkenése esetén nemcsak a betétek, de a hitelek feltételein is változtat.

Papp Emília

(Magyar Hírlap)

Ajánlat:

Lakáshitel
(az Üzleti Negyed különkiadása)

Bank
(az Üzleti Negyed rovata)