Háromszoros hiány a fizetési mérlegben

Vágólapra másolva!
Az előzetes adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya 387 millió euró volt áprilisban, így az első négy havi deficit 947 millió eurót tett ki - közölte honlapján a Magyar Nemzeti Bank. Elemzők előzetesen 110-150 millió eurós deficitre számítottak.
Vágólapra másolva!

A folyó mérleg márciusban 28 millió eurós többlettel zárt, tavaly áprilisban pedig a hiány 121 millió euró volt.

A Magyar Nemzeti Bank közölte: az áprilisi deficit kialakulásában meghatározó volt az áruforgalom, valamint a szolgáltatások kiadási többletének növekedése. Áprilisában az áruforgalom egyenlege 192 millió euró hiányt mutatott, így idén az első négy hónapban 829 millió euró deficit keletkezett a külkereskedelmi áruforgalomban. Márciusban a hiány mindössze 38 millió euró volt.

A szolgáltatások és jövedelmek egyenlege áprilisban 215 millió euró hiányt mutatott, míg márciusban 25 millió euró többlettel zárt. Idén az első négy hónapban a szolgáltatások és jövedelmek egyenlege 247 millió euró deficittel zárt.

Az idegenforgalom áprilisban 147 millió euró többletet mutatott, míg a szufficit márciusban 140 millió euró volt. Így az idegenforgalom az év első négy hónapjában 476 millió eurós többlettel zárt.

A pénzben, tulajdonosi részesedés formájában megvalósuló közvetlen tőkebefektetések értéke ez év negyedik hónapjában 157 millió euró Magyarországra és 27 millió euró külföldre irányuló tőkebefektetés mellett alakult ki. Így idén az első négy hónapban 402 millió euró közvetlen tőkebefektetés érkezett Magyarországra, míg innen külföldre 61 millió euró nettó tőkebefektetést regisztráltak.

A Magyar Nemzeti Bank közölte azt is, hogy április végén a jegybanki tartalékok értéke 11,2 milliárd eurót tett ki.

A folyó fizetési mérleg áprilisi hiányát az áruforgalmi deficit növekedésével illetve az idegenforgalmi aktívum csökkenésével magyarázta Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója.

Az igazgató elmondta: az áruforgalmi hiány oka elsősorban az import növekedése. Mint mondta, a dekonjunkturális folyamatok miatt az év elején a készletek leépülése megtörtént, és a külső konjunkturális helyzet miatt a termeléshez szükséges import beruházások megnőttek.

Hegedűs Miklós szerint a szolgáltatások egyenlegének romlása mögött az idegenforgalmi aktívum csökkenése áll. Hozzátette: a turisztikai főszezont egyéb tényezők, így a labdarúgó világbajnokság és a szeptember 11-i terrorcselekmények erősen befolyásolják. A GKI előrejelzése szerint az idén a folyó fizetési mérleg hiánya mintegy 2,5 milliárd euró lesz.

Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. tudományos főmunkatársa elismerte ugyan, hogy az áprilisi hiány magasabb lett a várakozásoknál, ám nem tartotta meglepőnek az adatot. Az első négy hónapot tekintve inkább a márciusi folyó mérleg többletet nevezte kakukktojásnak. - A gazdasági folyamatok alapján nehezen volt indokolható a folyó mérleg harmadik havi 28 millió eurós többlete - mondta. Hozzátette: a két egyenlegét együtt tekintve, ezek átlaga jól tükrözi a prognosztizált és megindult folyamatokat. Példaként említette a kereskedelmi mérleg romlását.

Petschnig Mária Zita felhívta a figyelmet az idegenforgalmi bevételek csökkenésére és a szolgáltatások romló egyenlegére is. A negatívumok között emelte ki a tőkebeáramlások alacsony, a tavalyitól mintegy 200 millió euróval elmaradó, 402 millió eurós egyenlegét.

A kutató az év végéig 2,2 milliárd euró körüli folyó hiánnyal és növekvő export dinamikával számol. - Nagyobb izgalmat okozhat azonban a május-júniusi tőkekiáramlások mértéke - emlékeztetett Petschnig Mária Zita.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Magyar Nemzeti Bank