Vágólapra másolva!
Április óta egyetlen olyan cégalapítási kérelem sem érkezett a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF), amelyben célként az áfa-visszatérítést jelölték volna meg. Ez a visszatérítés szabályainak áprilisi szigorítása miatt van - írja a Világgazdaság.
Vágólapra másolva!

Az új szabályoknak megfelelően a kereskedők feladata, hogy kifizessék a náluk vásárló külföldieknek az áru utáni általános forgalmi adót, de van lehetőség arra is, hogy közvetítő cég vállalja ezt magára. Korábban 350 vállalkozás végezte főprofilként az áfa-üzletet, ám az ahhoz szükséges APEH-engedélyek lejártak. Mostantól csak a PSZÁF-től kapott jogosítványok birtokában végezhető áfa-visszatérítés. A jogosítvány megszerzésének feltétele a minimum 50 millió forintos alaptőke.

Szakemberek szerint a kereskedelmi forgalom drasztikusan visszaesett a keleti határok mentén, és ez tükröződik az áfa-visszaigénylésben is. Mivel az áprilistól hatályos jogszabályok keményebb feltételekhez kötötték a visszafizetést, a korábban rendszeresen kereskedelmi mennyiségben vásárlók ténykedése a töredékére csökkent, a Világgazdaság információi szerint.

Az áfa-visszaigénylés feltételei:

- Csak nem kereskedelmi jellegű áruk után
- A termék értéke meghaladja az 50 ezer forintot
- Az árut új állapotban véglegesen külföldre viszik
- A visszaigénylő állandó lakhelye külföldön van

(forrás: Világgazdaság)

A vámosok tapasztalatai szerint egyes határszakaszokon a 80 százalékot is eléri a csökkenés. Tavaly a külföldi utasok több mint 21 milliárd forint értékű árura nyújtottak be visszaigénylési kérelmet. A legtöbb igénylés román, ukrán és jugoszláv állampolgároktól érkezett.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat: