Átláthatóbb működést ígér az ÁPV Rt. új elnöke

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága hétfői ülésén 15 igen szavazat és 9 tartózkodás mellett támogatta Mészáros Tamás ÁPV Rt. igazgatósági elnökké történő kinevezését. Mészáros Tamás az állam vállalkozói vagyonának egy kézbe kerülését, átlátható működést és az állam tulajdonosi szemléletének bevezetését ígérte.
Vágólapra másolva!

Mészáros Tamás bizottsági meghallgatásakor hangsúlyozta: felkérése a nyilvános, átlátható szakmai működés megteremtésére szól. Elmondta: az ÁPV Rt.-nél folyik az átadás-átvétel, ami pénteken fejeződik be.

A szakember jelezte, hogy szeretnék áttekinteni az állami vagyont, és két hónapon belül kidolgozzák a vagyonpolitikai koncepcióra vonatkozó javaslatot. Ennek lényege: az állam vállalkozói vagyona kerüljön egy kézbe, mert ez biztosíthatja az átláthatóságot és ellenőrizhetőséget.

Az elnökjelölt szólt arról, hogy minél előbb foglalkozni kell a nagy állami vállalatok helyzetével: példaként említette az MVM-et, a Malévot, a Dunaferrt, az Antenna Hungáriát, a Mahartot és a Bábolna Rt.-t, de hozzátette, hogy nincs privatizációs kényszer. A vagyonkezelésről szólva megjegyezte: a vezérelv az, hogy az államnak tulajdonosként kell viselkednie a vagyonkezelésben.

Mészáros Tamás jelezte, hogy az állami vagyonnak szociális és foglalkoztatási funkciója is van. A gazdasági bizottság ülésén Kamarás Miklós, az ÁPV Rt. vezérigazgatója elmondta: az eddigi tapasztalatok azt mutatják, az első negyedévben az ÁPV Rt. visszafogott vagyongazdálkodást folytatott. A vezérigazgató közölte: az ÁPV Rt.-hez kerül a Magyar Posta és a Postabank, de nincs szó arról, hogy oda tartozna a MÁV Rt. is.

Kérdésre válaszolva Mészáros Tamás megerősítette, hogy az ÁPV Rt. elsősorban a vagyonkezelésre kíván berendezkedni. A Dunaferr Rt. esetében az európai uniós előírások nem engedélyezik a közvetlen állami tőkejuttatást. Jelezte, hogy a Dunaferrnél átvilágítás folyik, ami a jövő héten befejeződik. Ugyancsak kérdésre válaszolva Kamarás Miklós elmondta: arra törekednek, hogy a Mol esetében egy esetleges tőkeemelés során is megmaradjon a 25 plusz egy százalék állami tulajdon.

A gazdasági bizottság egyhangúlag támogatta Göndör István és Veres János MSZP-s képviselő indítványának tárgysorozatba vételét, illetve általános vitára való bocsátását. Az indítvány lényege, hogy a 2000. november elseje előtt kiadott egyéni vállalkozói igazolványokra szóló határidőt 2003. február 15-ig hosszabbítsák meg. A jelenlegi törvények szerint ugyanis 2002. június 30-ig lehet illetékmentesen meghosszabbítani az egyéni vállalkozói igazolványt.

(MTI)

Korábban: