Milliók a menedzsereknek

Vágólapra másolva!
Gyakran hallani, hogy a magyar menedzserek jövedelmének csak kis részét teszi ki a részvényopciók lehívása során realizálható nyereség. A teljesítményhez kötött juttatásokat azonban több cég alkalmazza. Erre példa többek között a Matáv Rt: a távközlési cég 490 millió forint névértékű - több mint 4 milliárd forint piaci értékű - tőkeemelését hajtott végre, és az új papírokat a vezetői ösztönzési részvényopciós program során értékesítik.
Vágólapra másolva!

Noha a magyar felsővezetők fizetése még messze elmarad a világ - sőt a régió - más országaiban dolgozó hasonló tudású szakemberekétől, megfigyelhető, hogy a hazai cégek főnökeinek bére nagyobb mértékben emelkedik, mint régióbéli társaiké - áll a William M. Mercer tanácsadó cég felmérésében. A társaság úgy véli, hogy idén a tavalyi 14 százaléknál is nagyobb mértékben növekedhet a menedzserek fizetése.

Noha meglehetősen sokan és sokféle becslést adnak az átlagos magyar felsővezetői javadalmazásokra, a szakemberek szerint a menedzserek jövedelme átlagosan 11 és 15 millió forint között lehet évente.

A jövedelmek összetétele

Ellentétben az amerikai példákkal, ahol a felsővezetők fizetésének többségét a "teljesítményfüggő" rész adja, nálunk ez a trend kevésbé érvényesül. A teljesítménytől függő juttatások, mint például a bónusz és a prémium a magyar topmenedzseri jövedelmeknek átlagosan 20-25 százalékát teszik ki, bár néhány szektorban - elsősorban a bankoknál és tőzsdei cégeknél - ennél jóval nagyobb arányt képviselhetnek.

Egy amerikai felmérés szerint a menedzserek jövedelme nem csökken annak ellenére, hogy a vállalati eredmények folyamatosan romlanak, és nagy nyomás nehezedik a felsővezetőkre fizetéseik csökkenése érdekében. Bár sok vállalat megfelezte menedzserei fizetését, ezzel párhuzamosan gyakran jelentősen növelték a részvényopciók mennyiségét, így az opciók 6,9 millió dolláros átlagos értéke 57 topmenedzser esetében azt jelentette, hogy jövedelmük több mint 50 százaléka a részvényvásárlási lehetőségből származott.

Az OTP vezetői kereshetik a legtöbbet részvényopcióval

Ha pénzről van szó, Magyarországon mindenki meglehetősen szemérmessé válik. Így a jövedelmekre és a részvényopciókra vonatkozó adatokat szinte kizárólag tőzsdei cégek teszik közzé.

Esetükben talán az OTP-nél működik legjobban a vezetők részvényopciós programja, ami nem utolsó sorban a hosszabb távon stabilan emelkedő árfolyamnak köszönhető. Legendák keringnek arról, hogy a bank vezetője, Csányi Sándor a legtöbbet kereső menedzser, ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy a pénzintézet vezetői teljesítményüknek köszönhetően - a bank tőzsdei kapitalizációja az elmúlt három évben stagnáló BUX-index mellett nagyságrendileg megduplázódott - jutnak a többmilliós, esetenként százmilliós értékű részvénycsomagokhoz.

Az OTP Banknál a májusi opciók lehívásakor Csányi Sándornak jutott a legtöbb, 200 000 darab részvény; a papírok szerdai záróára 2125 forint volt. Az elnök-vezérigazgató mellett más a vezetők is összesen több mint egymillió darab részvényt vásárolhattak meg kedvezményes áron.

Szűkmarkúbban bánt 194 felső- és középvezetőjével a Mol. A menedzserek részére - a tőzsdei árat tekintve mintegy 200 millió forintos tranzakció keretében - összesen 41 347 darab Mol részvényt juttatott. Ennek során a vezetők 1000-1600 darab (4,6-7,4 millió forint értékű) részvénnyel növelhették portfóliójukat.

A Matáv esetében a most kibocsátott mintegy 4 milliárd forint piaci értékű részvénycsomag szolgál arra, hogy a vezetők a távközlési cégek gyenge tőzsdei szereplése ellenére is növeljék a társaság eredményét, és a részvények értékét. Amennyiben a célok teljesülnek, akkor a program csoportszinten 320 felső- és középszintű vezetőt érint, akik pozíciójuk alapján szereznek jogosultságot szintenként meghatározott darabszámú opcióra.

(Az [origo]-t és az Ütleti Negyedet kiadó Axelero Rt. a Matáv-csoport tagja - a szerk.)