Az államháztartási hiány túllépte az éves keretet

Vágólapra másolva!
Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli hiánya július végéig 549,3 milliárd forintot ért el, ami az éves előirányzatot 8,7 százalékkal már túl is lépi - mondta Bathó Ferenc, a Pénzügyminisztérium főcsoportfőnöke csütörtökön.
Vágólapra másolva!

A hiány mértéke megegyezik az előzetesen közzétett számokkal. A júliusi államháztartási hiány 48,1 milliárd forint volt. Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli hiánya június végén 501,1 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 99,1 százaléka volt. Az elmúlt év első hét hónapjában az államháztartás hiánya 151,3 milliárd forintot tett ki.

A központi költségvetés első hét havi hiánya 343,5 milliárd forint volt, míg a társadalombiztosítás 218,8 milliárd forint deficittel zárt. A társadalombiztosítási alapok egyenlegének hiányát eredetileg 17,2 milliárd forintra tervezték, míg a központi költségvetésben 486,1 milliárd forint deficittel számoltak éves szinten. Egy évvel korábban a költségvetés hiánya 102,7 milliárd forint, míg a tb alapoké 64,5 milliárd forint volt.

Az előzetes várakozásoknak megfelelően alakult júliusban az államháztartás egyenlege - mondta Bathó Ferenc főcsoportfőnök. Az államháztartás egyenlegében a legnagyobb gondot továbbra is a társadalombiztosítási alapok jelentik. A tb-alapok hiánya ugyanis az elmúlt évekhez hasonlóan többszöröse az eredeti terveknek.

Négy fő ok

Idén ennek négy fő oka van. Bathó Ferenc ezek között említette, hogy a nyugdíjakat visszamenőlegesen 4,5 százalékkal megemelték, míg a száznapos program keretében egyszeri 19 ezer forintos juttatást is biztosítottak a nyugdíjasoknak.

A főcsoportfőnök közölte, hogy a társadalombiztosítási alapok 1238,3 milliárd forintos első héthavi bevétele az éves tervnek 54,3 százalékát, míg az 1.457,1 milliárd forintos kiadás az egész évinek már 63,4 százalékát teszi ki.

Emellett az egészségbiztosítási alapnál a gyógyszertámogatások és a gyógyító-megelőző ellátásokra juttatott összegek is jelentősen meghaladják az eredetileg tervezett összeg időarányos részét.

További pénzek kellenek majd

Az egészségbiztosítási alapnál a gyógyító-megelőző ellátásra, illetve a gyógyszertámogatásra az éves előirányzatnak már közel a 60 százaléka elfogyott július végéig. Ezen felül a nyugellátásokra biztosított összegnél az éves terv 65 százalékát költötték el az első hét hónapban.

Az árvízi helyzettel kapcsolatban a főcsoportfőnök elmondta: jogi lehetőség van arra, hogy biztosítsák a védekezésre kért 500 millió forintot. Hozzátette: az általános tartalékban még 18 milliárd forint van. A központi költségvetésben javuló tendenciával számolnak az év hátralevő részében - mondta a főcsoportfőnök. Júliusban például 16,1 milliárd forintos többlet keletkezett a költségvetésben.

A hátralévő időben a bevételi oldalon a tervezettnél magasabb személyi jövedelemadó, illetve általános forgalmi adó befizetéssel számolnak a tárcánál. A költségvetést tekintve összességében az év első hét hónapjában az egész évre tervezett 4.320,35 milliárd forintos bevételi terv 55,7 százaléka teljesült, míg a kiadásoknál a 4.806,44 milliárd forintra tervezett összeg 57,2 százalékát költötték el. Itt az átlagnál nagyobb költekezés mutatkozik a központi költségvetési szerveknél, ahol az éves előirányzatnak már több mint 70 százalékát

elköltötték. Ennek egyik oka még a tavalyi évben meghozott azon döntés, amely jelentősen emelte e költségvetési szerveknél dolgozók bérét. A főcsoportfőnök elmondta, hogy az államháztartás finanszírozásával semmilyen gondok nem voltak júliusban. A diszkont kincstárjegyek esetében például emelkedő hozamok mellett is kiegyensúlyozott volt a keresleti és kínálati oldal.

(MTI)

Ajánlat:

Makró
(Az Üzleti Negyed rovata)

Pénzügyminisztérium