"Mi legyen a fiamon a felvételi beszélgetésen?"

Vágólapra másolva!
"Furcsa talán, hogy egy férfitől kérek öltözködési tanácsot, de talán tud olyan érvet mondani, amit a fiammal folytatott sorozatos vitáimban felhasználhatok, hogy végre hallgasson rám. Mert én meg vagyok győződve arról, hogy nagyon is múlik egy állás elnyerése azon, hogy mit vesz magára, amikor behívják meghallgatásra. Ő viszont, mint afféle vagány fiatal, kijelentette, hogy ő aztán nem fog majomnak öltözni! Inkább figyeljenek arra, amit beszél, meg nézzék meg a bizonyítványait és a szakmai ajánlásait. Gyógyszerészként végzett, patikában dolgozik, és most rá akarom beszélni, hogy pályázzon meg egy minőségbiztosítási vezetői beosztást egy természetgyógyászati termékeket előállító gyárnál. Mégiscsak több lenne a fizetése! Hajlik is rá, csak az a fránya öltözködés ne volna!" K. Istvánné (Szeged)
Vágólapra másolva!

Amikor az image-ünket, vagy más néven az arculatunkat kialakítjuk, nem az a cél, hogy másnak akarjunk látszani, mint akik vagyunk. Éppen ellenkezőleg: azt közöljük a világgal, hogy azok vagyunk, akik: tapasztalt, szavahihető, rátermett emberek.

Komoly és egyben vonzó külsőt kialakítani meglehetősen nehéz feladat még férfiak számára is, nemhogy a hölgyeknek. Ehhez ugyanis a nőiesség olyan felfogására van szükség, amely az üzleti életben is megállja a helyét: el kell felejteni a törékeny hableány és a lenyűgöző csábdémon sztereotípiáját.

Mindenkinek azt tudom tanácsolni, hogy amikor abban reménykedik, hogy pályázata jól sikerült és jelöltként beszélgetésre érdemesnek tartják, máris lásson hozzá annak megtervezéséhez, hogy már az első 5 percben hogyan keltsen magáról jó benyomást a felvételiztetőben vagy a bizottságban. Ugyanis ez az idő az, ami alatt a leendő munkáltató már egyfajta képet alakít ki a jelöltről, és ez nagyban befolyásolja az alkalmasság későbbi megítélését is. Egyfajta "színes szűrőt" jelent, amelyen keresztül a későbbiekben a jelöltet látni fogják, és az első benyomásokat, főleg, ha azok negatívak, nagyon nehéz megváltoztatni. Egyébként is első benyomást csak egyszer van módunkban kialakítani! A helyes öltözet megválasztása már fél siker.

Érdemes megszívlelni, hogy a munkahelyen viselt ruházatnak nem annyira az egyéniséghez, az ízléshez, mint inkább a választott munkahely környezeti szokásaihoz kell alkalmazkodnia. Az interjún - illetve későbbi karrierje érdekében - a fia munkahelyén viselt ruházatának azt kell sugallnia: ő rátermett, kiegyensúlyozott, precíz, megbízható és tekintélyes egyéniség. Nagy vonalakban, még konkrétumok nélkül elmondható: semmi olyat, ami "nagyon", és mindent, ami szolid és időtállóan elegáns. Természetes, hogy ennek megfelelően hölgyeknél kerülendő a nagyon rövid szoknya, az átlátszó blúz, a kivágott, szexis top. Uraknál pedig nagyon fontos a visszafogott, de elegáns és kulturált megjelenés. Az üzleti életben a természetes anyagból (gyapjú) készült, konzervatív szabású, egyszínű, sötét ruha a kötelező. Öltönyként még a halvány csíkos vagy az ún. klub típusú (kétsoros sötétkék zakó aranygombokkal, hozzá középszürke nadrág) is elfogadható. Színes öltöny komolyabb állásoknál szóba sem jöhet! Nem kell az öltönynek Armani vagy Boss márkájúnak lenni. A márkajelzést még a legjobb öltöny zakóujjáról is le kell szedni! A lényeg a jó szabás, a kifogástalan kidolgozás, a részletek összhangja és a makulátlan tisztaság. Figyeljen rá, hogy a nadrág legyen mindig frissen vasalt, és kissé rálógjon, "rátartson" a cipőre!

Üdvözli:

Pintér Zsolt
Fejvadász és karrierszakértő
http:// www.pinter.hu

További tanácsok
Állásajánlatok

Nem hiányzik a könyvtárából?

Pintér Zsolt - Hogyan csináljunk karriert?