Veszélyben a terrorpénzek elleni harc

Vágólapra másolva!
Veszélybe kerülhet a terrorpénzek elleni harc a nemzetközi valutaalap (IMF) és a pénzmosás elleni független nemzetközi munkacsoport, az OECD égisze alatt működő FATF (Financial Action Task Force) között kialakult vita miatt - értesült a BBC News.
Vágólapra másolva!

A két szervezethez közel álló források arról számoltak be, hogy az alapvető filozófiai és gyakorlati különbségek legjobb esetben is visszavetik, legrosszabb esetben pedig akár megbéníthatják a terroristák finanszírozása és a pénzmosás ellen folytatott küzdelmet.

A legfrissebb ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) jelentésből a nemzetközi sajtóban kiszivárgott információkkal együtt a BBC értesülései komoly aggodalomra adnak okot. A szeptember 5-én megjelenő ENSZ jelentés szerint ugyanis a terroristák pénzügyi támogatása elleni küzdelem gyakorlatilag megfeneklett. Az Al-Kaida továbbra is zavartalanul gyűjti a pénzt, és gond nélkül hozzájut akár 16 millió dolláros adományokhoz is és a nyomozók rendkívül nehezen tudnak csak fellépni az illegális adományokkal szemben - áll a jelentésben.

Amerika cáfol

Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szerint az ENSZ jelentés nem lehet mértékadó, mert nem vesz figyelembe alapvetően fontos tényezőket. Mindenesetre, a jelentés kiemeli azt, hogy az IMF szerepvállalása a terrorpénzek elleni küzdelemben veszélyeztetheti az FATF által összeállított, évente kiadásra kerülő feketelistát, amely olyan országokat tartalmaz, amelyek nem tesznek meg mindent a pénzmosás elkerülése és a terrorszervezetek finanszírozása ellen.

A jelenlegi lista 15 országot tartalmaz. A megnevezés szégyene, és az ezzel párosuló hátrányok annyira ösztönzően hatnak, hogy pénzügyei átvilágításával az előző listáról már 12 ország "küzdötte le" magát sikeresen.

A feketelista nem arat osztatlan sikert az IMF igazgatósági tagjai között: többen (jórészt fejlődő országok képviselői) nyíltan ellene érvelnek, azzal, hogy a lista csak a szegény országokat bünteti - míg a gazdag nációkat eleve figyelmen kívül hagyja. Ezek miatt a tagok miatt az IMF-FATF együttműködést csak úgy szavazta meg az igazgatótanács, hogy a feketelista egy éves FATF moratóriumot kap, vagyis addig nem szólhat bele a munkacsoport. Ez természetesen a munkacsoport tagjai között váltott ki felháborodást, akik szerint nem könnyű elviselni azt, hogy egy 10 éves munkafolyamatot hirtelen átvesznek olyanok, akik csak pár hónapja foglalkoznak behatóan az üggyel.

Ki nem működik együtt?

Hivatalos közleményt nem adott ki az FATF. A társaság egyik vezetője, Patrick Moulette szerint a munkacsoport nemzetközi szinten együttműködik az IMF-el. Az FATF-hez közel álló források viszont arról számoltak be a BBC-nek, hogy egyre nagyobb a munkacsoportban az együttműködéssel kapcsolatos aggodalom. Az egyik sarkalatos pont az, hogy az IMF nem vizsgálja át egyes országok büntetőjogi- és rendőrségi rendszerét, a korrupció ellenes munkának viszont ez lenne a lényege.

Gondot okoz továbbá az, hogy az IMF szakértői szerint nem kellene "nem-együttműködőnek" hívni a feketelistás országokat, mert ez ellenkezik a valutaalap működésével. Az IMF egy pénzmosással és terrorpénzekkel foglalkozó szakértője úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy a valutaalap minden tevékenysége az együttműködésről szól. Márpedig az FATF feketelista hivatalos neve "Nem-Együttműködő Országok és Területek Listája".

Az FATF berkein belül szertefoszlott az a remény is, hogy egyes visszaeső országok IMF-hitelét veszélyeztetheti a listás szereplés. Ez ellenkezik az IMF politikájával, mondta a BBC-nek a valutaalap egy tanácsadója.

Ezek alapján egyes szakértők megkérdőjelezik az FATF és az IMF munkájának összevonását, és megkérdőjelezik az együttműködés hasznát. Az egész vita eredménye az lesz, állítják, hogy míg az FATF tagországok egymást világítják át, a nem tagokat a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap vizsgálja

Feketelistások:

Cook-szigetek

Dominikai köztársaság

Egyiptom

Fülöp-szigetek

Grenada

Guatemala

Indonézia

Marshall-szigetek

Burma

Nauru

Nigéria

Niue

Oroszország

Szt.Vincent-szigetek

Ukrajna

forrás: FATF

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

FATF