Továbbra is gyorsan nő a mérleghiány

Vágólapra másolva!
Előzetes adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya júliusban 173 millió euró, az első hét hónapban 1,972 milliárd euró volt -  közölte honlapján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden. Elemzők előzetesen 50 millió eurós júliusi deficitre számítottak.
Vágólapra másolva!

A változásban meghatározó az áruforgalom kiadási többletének növekedése, valamint a szolgáltatások bevételi, és a jövedelmek kiadási többletének csökkenése - áll a jegybank jelentésében.

2002 júliusában az áruforgalom egyenlegének kiadási többlete 3097 millió euró export és 3400 millió euró import egyenlegeként alakult ki. A kivitel 336 millió euróval, a behozatal 450 millió euróval haladja meg az előző év azonos havi adatát.

Az idegenforgalomban megjelent 392 millió euró bevétel 112 millió euróval alacsonyabb az előző év júliusi adatánál, míg a 150 millió euró kiadási szint megegyezik a tavalyi adattal.

A tőkebefektetésekhez kapcsolódó 85 millió euró nettó jövedelemkiáramláson belül a profitjellegű nettó kifizetés 14 millió euróval nagyobb, az adósság típusú befektetésekhez kapcsolódó nettó kamatkiadás 44 millió euróval kisebb az előző évi értéknél. A nem adóssággeneráló finanszírozás formájában megjelenő tőkemozgások egyenlege júliusban 46 millió euró volt. A pénzben, tulajdonosi részesedés formájában megvalósuló közvetlen tőkebefektetések értéke a magyar befektetők 18 millió euró külföldre irányuló és a külföldi befektetők 129 millió euró, Magyarországra irányuló tőkebefektetésének eredményeként alakult ki. A tulajdonviszonyt megtestesítő portfólió befektetéseknél jelentkező nettó forgalom 65 millió euró forráskiáramlást mutatott.

2002. július végén a jegybanki tartalékok értéke 10,3 milliárd euró volt.

A jegybank közölte azt is, hogy végleges adatok szerint a folyó fizetési mérleg hiánya júniusban 397 millió euró, az első félévben 1,799 milliárd euró volt. Egy évvel korábban, 2001 júliusában a folyó fizetési mérleg 94 millió euró többlettel zárt, az első hét havi hiány 914 millió euró volt.

A várakozásoknál kissé magasabb lett a folyó fizetési mérleg júliusi hiánya, amiért a távirati iroda által megkérdezett elemzők elsősorban a külkereskedelmi mérleg romlását teszik felelőssé.

Nyeste Orsolya, a Postabank Rt. elemzője meglepőnek nevezte, hogy a világgazdasági konjunktúra jelei alig érezhetők, a hazai kivitel júliusban mégis kedvezően alakult. A szakértő nem tartotta kizártnak, hogy a folyó mérleg hiánya az év végére elérheti a 2,9-3 milliárd eurót. Hozzátette: ez a tavalyi 1,2 milliárd eurós deficithez képest jelentős romlás, ám GDP-arányosan mérve nem tartotta veszélyesnek a hiány mértékét. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő Rt. befektetési vezetője tragikus mértékűnek nevezte a folyó mérleg romlását, és nem tartotta kizártnak, hogy az év végén 3 milliárd euróra, vagy e fölé emelkedjen a hiány mértéke. Indoklásként arra hívta fel a figyelmet, hogy az áru- és szolgáltatási egyenlegben sem várható lényeges javulás az év végéig.

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Magyar Nemzeti Bank

Korábban:

A kormány jövőre csökkentené az adóterheket
(2002. szeptember 2.)