Nem a terrorizmus a legnagyobb veszély

Vágólapra másolva!
A rossz kormányzás a legnagyobb buktató a vállalkozások számára, és nem pedig a terrorizmus veszélye vagy a biztonsági kockázatok - állapítja meg az Economist Intelligence Unit új kockázatfelmérő szolgálatának, a RiskWire-nek az elemzése.
Vágólapra másolva!

A gazdaságkutató csoport szakemberei szerint a terrorizmus, a fegyveres konfliktusok és a bűncselekmények kisebb veszélyt jelentenek a vállalkozások nyereségességére, mint a korrupció vagy a bürokrácia. Bár a biztonsági kockázatokat soha nem szabad figyelmen kívül hagyni, azok csak bizonyos államokra és egyes országok bizonyos térségeire összpontosulnak. A bürokrata vagy korrupt kormányzat azonban fennhatósága területén mindenütt érezteti hatását és általában hatással van a legtöbb külföldi érdekeltségű vállalkozásra, gyakran nagyon komolyan károsítva a nyereségüket - fogalmaz a jelentés.

Az EIU elemzői hatvan országot vizsgáltak Szingapúrtól kezdve a feltörekvő piacokon át Nigériáig, a legkevésbé kockázatos országoknak A minősítést, a legkockázatosabbnak E minősítést adva az összeállított ranglistán. A szakemberek tíz tényező alapján mérik az országkockázatot: a kormányzati hatékonyság, az infrastruktúra, a jogszabályozási keretek, a pénzügyi, a politikai stabilitás, a munkaerő piac, a makrogazdaság, az adópolitika, a biztonság és a külkereskedelem kockázatai alapján.

Hazánk 9. a listán

Az "A" minősítéssel Szingapúr, Németország, az Egyesült Államok és Hong Kong vezette ranglistán Magyarország a kilencedik helyen áll "B" minősítéssel, a közép-kelet-európai gazdaságok közül Észtország és Szlovénia előzi meg. Csehország a 12., Lengyelország a 20., Szlovákia a 22. helyen van. A legrosszabb minősítést Argentína, Irán, Kenya és Nigéria kapta a londoni elemzőktől.

A kormányzat minősége kapcsán az elemzők rámutatnak arra, hogy ez a mutató takarja egyebek között a korrupció fokát, a közigazgatás minőségét az adott országban. A feltörekvő piacok országainak adminisztrációi az elmúlt években általános javulást mutattak. Ám sokkal könnyebben tudták elfogadtatni a szabadpiaci szabályozás törvényi kereteit, mint hatékonyan megvalósítani azokat - állapítja meg a jelentés.

Magyarország a tíz vizsgált tényező közül, legmagasabb "A" minősítést a biztonsági kockázatra kapta. A legalacsonyabbra, "C"-re értékelték a makrogazdasági kockázatot, az összes többi terület "B" minősítést kapott a londoni elemzőktől.

(MTI)

Korábban: