Nem változtatott a kamatokon a Fed - zuhanás a Wall Streeten

Vágólapra másolva!
Nem változtatott irányadó kamatlábán az Egyesült Államok jegybanki szerepét betöltő Federal Reserve (Fed). A nyíltpiaci bizottság kamatdöntése, a borúlátó előrejelzések és az Irak elleni egyre valószínűbb háború lejtmenetbe taszította a Wall Street kereskedését.
Vágólapra másolva!

Az Alan Greenspan vezette Fed ismét úgy döntött, hogy nem nyúl az irányadó kamathoz, ami jelenleg 41 éves mélyponton, 1, 75 százalékon áll. A Fed tavaly 11-szer csökkentette az alapkamatot, hogy kompenzálja a gazdaság recesszióját.

A döntés nem hatott pozitívan a Wall Street kereskedésére, és a negatív hatást még erősítette az, hogy egyre többen valós veszélynek tartják az Irak elleni háborút - írja a Reuters. (Ezek a hangok kedd óta még jobban felerősödtek, amikor is Tony Blair brit miniszterelnök nyilvánosságra hozta az un. Blair-dossziét, amelyben hírszerzői forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy az iraki vezetés csak színleli az együttműködést, valójában pedig tömegpusztító fegyverek fejlesztésén dolgozik.)

Nem segített a Wall Streetnek a Conference Board kutatóintézet bizalmi index mutatója sem, ami 10 havi mélyponton van. A Dow Jones "konzervatív" ipari papírokat tömörítő index 2,4 százalékot vesztett értékéből, és 7683 pontos zárásával megközelítette négyéves mélypontját. A Nasdaq technológiai ágazati mutató 2,8 százalékot vesztett, és 1182 ponton zárt. Az index hétfőn 1996 szeptembere óta először zárt 1200 pont alatt. A Standard and Poor's 500 részvényt tartalmazó átfogó indexe 1,7 százalékot vesztett zárásra.

A Federal Reserve és az alapkamat

Az Egyesült Államokban a jegybanki szerep a washingtoni székhelyű Federal Reserve Boardra és az ország különböző helyein található 12 Federal Reserve bankra hárul. Az irányadónak tekintett un. alapkamat mértéke az, amit a Fed nyíltpiaci bizottsága (Open Market Committee) emel, csökkent, vagy változatlanul hagy, a gazdasági helyzet megítélésétől függően. Az alapkamat a bankok egymásnak nyújtott rövid-távú hiteleinek a kamata: mértéke befolyásolja a bankok üzletági kamatkondícióit, és ezáltal befektetés-ösztönző és inflációt befolyásoló hatása van. Ha a gazdaságban alacsonyabb a kamatszint, akkor a pénz a tőkepiacokra és a reálgazdaságba áramlik. Csökkentéshez akkor szokott folyamodni a bizottság, amikor nem banki befektetések élénkítésével nem emelkedik veszélyes mértékben az infláció.

A Fed kamatváltoztatásai 2001-ben:

Dátum

Változás mértéke
(bázis pont)

Kamatszint (%)

január 03

-1/2

6

január 31

-1/2

5,5

március 20

-1/2

5

április 18

-1/2

4,5

május 15

-1/2

4

június 27

-1/4

3,75

augusztus 21

-1/4

3,5

szeptember 17

-1/2

3

október 2

-1/2

2,5

november 6

-1/2

2

december 11

-1/4

1,75

Forrás: Federal Reserve

(Üzleti Negyed)

Ajánlat:

Fed

Korábban:

USA: változatlan a Fed alapkamata
(2002. augusztus 13.)