Szeptemberben 4,6 százalékos volt az infláció

Vágólapra másolva!
A fogyasztói árak szeptemberben 0,6 százalékkal nőttek augusztushoz képest, és 4,6 százalékkal haladták meg a 2001 szeptemberi szintet. Idén az első kilenc hónapban átlagosan 5,4 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
Vágólapra másolva!

Az előző hónaphoz viszonyított áremelkedéshez az egyéb cikkek, üzemanyagok drágulása 0,23 százalékkal, az élelmiszereké 0,17 százalékkal, a ruházkodási cikkeké 0,10 százalékkal, a szeszes italok, dohányáruké 0,09 százalékkal, a háztartási energiáé 0,02 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkeké 0,01 százalékkal járultak hozzá.

A statisztikai hivatal adatai szerint egy hónap alatt, 2002. augusztushoz viszonyítva az élelmiszerek árai 0,8 százalékkal emelkedtek, az idényáras termékek nélkül számítva. Az átlagosnál jobban emelkedett a tojás (7,9 százalék), a sertéshús (6,2 százalék), a sertészsiradék (3,0 százalék), a sajt (1,5 százalék) és a munkahelyi étkezés (1,2 százalék) ára. Olcsóbb lett az étolaj (1,2 százalék) és a vaj, vajkrém (1,1 százalék).

Éves viszonylatban 2001. szeptemberhez viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: az étolaj 19, az idényáras élelmiszerek és a cukrászáru, fagylalt 12, a munkahelyi étkezés 11, az éttermi étkezés 10, a tej, az iskolai étkezés és a büféáruk 9 százalékkal drágultak. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a sertéshús (18 százalék), a liszt (10 százalék), a baromfihús (9 százalék), a tojás (6 százalék) és a sertészsiradék (5 százalék) ára.

Szeptemberben a szezonváltás miatt a ruházkodási termékek új kollekciói jelentek meg az üzletekben, így az árak, hasonlóan az előző évek tendenciájához, az átlagos áremelkedésnél jobban emelkedtek. Az egyéb cikkek, üzemanyagok és a szeszes italok, dohányáruk főcsoportokban is az átlagosnál nagyobb volt az áremelkedés. Ezen belül a virágok, dísznövények árai 5,9 százalékkal, a tankönyveké 4,9 százalékkal, az újságoké, folyóiratoké 4,2 százalékkal, a járműüzemanyagoké 2,0 százalékkal emelkedtek. A dohányáruk átlagosan 2,7 százalékkal drágultak egy hónap alatt.

A tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia az átlagosnál kisebb mértékben drágultak, ugyanakkor a szolgáltatások körében az árak összességükben nem változtak az előző hónaphoz viszonyítva.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint 2001. szeptemberében. A háztartási energia és a ruházkodási cikkek 12 hónap alatt az átlagosnál kisebb mértékben drágultak. A szolgáltatások átlag feletti áremelkedésén belül kiemelkedett a sportrendezvények, múzeumi belépők 15, a testápolási szolgáltatás 14, az oktatási szolgáltatás 12, a mozi, a szemétszállítás és a járműjavítás, -karbantartás 11 százalékos drágulása.

Az egyéb cikkek és a szeszes italok, dohányáruk árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. Ezzel szemben a járműüzemanyagokért átlagosan 3 százalékkal kellett többet fizetni, mint 2001. szeptemberben - áll a KSH jelentésében.

(Üzleti Negyed)